Tyxo.bg counter "Юлияна" от Христо Марков
Пикап, ефективни запознанства, флирт и свалки (Pick-up Project форум)
Ноември 11, 2019, 23:12:17 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Изгуби ли регистрационния е-мейл?

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Новини:

"Разликата между тези, които са постигнали нещо и тези, които не са постигнали нищо, определя този, който е стартирал по-рано." - Чарлз Шваб

Екипът на pickup-project организира уоркшопи през ноември 2019г.

Научи се на ефективна комуникация с жените! Не се колебай! Запиши се сега!

Начало    Правила на форума Търси Вход Регистрация  
Страници: [1] 2 3
  Изпечатай  
Автор Тема: "Юлияна" от Христо Марков  (Прочетена 11744 пъти)
stone
PuP Hero
PuP Форум ЗвЕзДа
*
*
*
*

Неактивен Неактивен

Публикации: 3811

Профил
« -: Октомври 25, 2016, 05:55:09 »

Наскоро четох този разказ - препоръчвам, интересна и емоционална история. Всеки е изпитвал такива чувства на тази възраст:
http://www.faktor.bg/politika/na-vseki-kilometar/83789-yuliyana-ili-edin-blus-kato-tazhna-istina-za-komunizma.html

Разбира се, не казвам да се прави такъв жест просто за някоя си мацка, която сваляш. Най-много да получиш "оууу, колко мило" а като посегнеш да я прегърнеш ще има "нека да си останем приятели". В днешно време момичетата получават внимание отвсякъде, разглезени са, и едва ли са способни да оценят такова нещо, ако някой го направи за тях.

Също интересно ми беше да си припомня времената, когато за някоя песен си мечтаеш и седмици и месеци наред търсиш касетка или плоча и се чудиш с кого да размениш или откъде да намериш пари да я купиш. А сега всеки тийнейджър като си поиска песен - просто пише заглавието в телефона, и хоп, готово.
Активен
Coconut Crab
PuP Player
PuP Форум Шампион

Неактивен Неактивен

Публикации: 1925

Профил WWW
« Отговор #1 -: Октомври 25, 2016, 13:06:08 »

Много е добър и трогателен.  Smiley
Активен

Любовта означава да се радваш от съществуването на човека, да му даваш най-доброто и да не очакваш нищо в замяна.

Любовта си отива тогава, когато само любов не е достатъчна.

Фейсбук страница : https://www.facebook.com/pozitivnataistoria/
Сайт : https://thepositivestory.wordpress.com/
Блог : http://positivestory.blog.bg/
Emai : thepositivestory2016@gmail.com
selfmade3
PuP Форум Зарибен
*

Неактивен Неактивен

Публикации: 64

Профил
« Отговор #2 -: Октомври 25, 2016, 13:38:40 »

Заеби песните, много поучителна история. А на Христо му остава утехата, че някаква баба му е казала че Юлиана била много хлътнала по него  Grin . Даже и детето не е разбрал негово ли е...
Активен
Valenc
PuP Masterpiece
PuP Форум Гуру
*

Неактивен Неактивен

Публикации: 852

Профил
« Отговор #3 -: Октомври 25, 2016, 15:56:23 »

Прекрасен разказ! Дано повече хора (не само от форума) го прочетат.

Ясно е, че историята не е истинска, но въпреки това е разказано по много трогателен и на моменти - даже по поучителен начин.
Активен

Човек сам се ражда и сам умира, а през останалото време разни други хора постоянно му се пречкат...
btw
PuP Knight
PuP Форум Шампион
*

Неактивен Неактивен

Публикации: 1237

Профил
« Отговор #4 -: Октомври 25, 2016, 22:34:04 »

Силно написан разказ.

Цитат
В днешно време момичетата получават внимание отвсякъде, разглезени са, и едва ли са способни да оценят такова нещо, ако някой го направи за тях.
Много се е изменил манталитета от онези времена. И ценностите и целия живот като цяло. И понеже не съм раснал съзнателно през разцвета на комунизма, често съм се чудел, дали и девойките са били различни. Като характер, отношение и ценностна система.
Активен
Valenc
PuP Masterpiece
PuP Форум Гуру
*

Неактивен Неактивен

Публикации: 852

Профил
« Отговор #5 -: Октомври 26, 2016, 14:49:38 »

Цитат
И понеже не съм раснал съзнателно през разцвета на комунизма, често съм се чудел, дали и девойките са били различни. Като характер, отношение и ценностна система.
Да, доста различни бяха. Нямаше я тази меркантилност, нямаше я тази амбиция едва ли не всяка да стане мениджър, модел или поне квартална бръмчалка... Жените си знаеха цената и не се даваха лесно.

Но и самата среда беше друга. Нямаше го това бясно консуматорство, което изяжда душите на днешната младеж Sad Дори и самите ни игри бяха по-човешки, по-наивни ако щете... Стоун сигурно си спомня Smiley Общувахме и играехме с други деца/хора, а не със смартфоните и таблетите. Дай Боже всяка дете на света да е имало детство като моето! Дано, дано, ама надали...
Активен

Човек сам се ражда и сам умира, а през останалото време разни други хора постоянно му се пречкат...
master
PuP Форум Сенсей

Неактивен Неактивен

Публикации: 302

Профил
« Отговор #6 -: Октомври 27, 2016, 03:40:23 »

Заеби песните, много поучителна история. А на Христо му остава утехата, че някаква баба му е казала че Юлиана била много хлътнала по него  Grin . Даже и детето не е разбрал негово ли е...
Не е от него,от сина на другаря е.Как мислиш е 'измолила' да я пуснат
Иначе доста трогателен разказ.
Активен
Equilibrium
PuP Hero
PuP Форум Шампион
*
*
*
*
*

Неактивен Неактивен

Публикации: 1449

Let it be

Профил
« Отговор #7 -: Октомври 27, 2016, 08:28:39 »

Разказът в моите очи е неправдоподобен, опитва се да залага на елементарни похвати и евтина драма, поради което ми е жалък. Бих препоръчала на автора да направи проверка за някои биещи на очи факти. Но като се има предвид, че лирическият герой става политик, не ме учудва, че е такъв кретен. 
Само две думи, преди да се върна на основното: квартал Люлин през 1979г има само две или три части, останалото е в строеж. Трудно може да се говори за очукан блок точно по онова време, защото блоковете са били или в строеж, или току-що завършени.
15 години след 1979г не е толкова много.
Ако дватамата герои се срещат на по 17, през 1994 и двамата са едва на 32 години! Аз лично човек с артрит на 32 години не съм виждала, може да има такива случаи, но за мен са в графа аномалии. Вижте моля ви се как я описва "похабена жена, с къса рано прошарена коса, заострени черти на лицето, кокалести ръце, вече поразени от артрит, здрав кокал на отруден, уморен човек". Смях се най-вече на здравия кокал, защото по-голяма тъпотия нямаше как да се измисли.

Относно детето- според мен категорично е негово. Тя му го казва, просто "Ицето" е тъпичък, схемаджийче, какво да му коментираме. Юлияна пише "Оставаш най-голямата ми любов, запомни го – завинаги! Имам нещо вечно от теб и ти благодаря".

Всъщност се включвам, защото разбирам, че България никога няма да се оправи с подобен манталитет. И вие, които сте коментирали, не правите изключение за съжаление. Виждам, че се припознавате, което е още по-жалко. Това говори за манталитет на хора, които си мислят, че са преждевременно остарели. Абе сладурковци, какво си ги припомняте като някакви дядовци "онези времена"-... еееййййй каква била бирата, пък луканката, пък жените малеееейййй.... пък сегааааа....
Бе нали най-дъртият от тук да е максимум на 40 (стоун визирам). Т'ва кой набор е? Макс 76.
Ехо, в разказа се говори за хора набор 62!
Вие ако искате се изкажете за тийн годините си в края на 80-те и 90те. Другото са привнесени спомени, които не звучат автентично. 

Активен

Leaders grow leaders.
BERSERK
PuP Player
PuP Форум Гуру
*
*
*

Неактивен Неактивен

Публикации: 772

Профил
« Отговор #8 -: Октомври 27, 2016, 09:32:09 »

Артрита е следствие от "хубавия" живот в Англия. Все пак момичето е избрало да "следва мечите си" и да мие кенефите на англо-саксонците, вместо да седи в "скапаната" си държава. Да живее в 8 квадрата в работническо предградие на Ливърпул, вместо да се сбута в гадната си, огромна селска къща , с прекрасен двор, или пък в апартамента си в столицата.

В резултат от "следването на мечтите си" се връща захабена лелка с артрит на 32 Smiley . Но 90-те беше такова мисленето - чужбина се идеализираше в представите на хората.

Иначе като романтичен разказ има стойност историята. Аз лично не мога да я оценя подобаващо, защото не съм преживявал подобни ученически увлечения, но не е лош разказа. И доказва, че ако човек се отдаде на една мацка обикновено го чакат само негативни емоции накрая  - когато и да е това Smiley
Активен
Coconut Crab
PuP Player
PuP Форум Шампион

Неактивен Неактивен

Профил WWW
« Отговор #9 -: Октомври 27, 2016, 09:50:44 »

Екуилибриум - за първи път срещам доста посредствено мнение от теб.

Тва все едно да четеш разказа "По жицата" и да кажеш - ама сега ква е тази болест дето я описва Йовков - щом не е казал, че е дигнала 38 градуса, а 37,5 - доста недостоверно.

А и тази бяла лястовица - това животно Йовков не знае ли, че обитава ареала на Близкия изток (да речем).

С две думи : това е разказ. Той не претендира да е исторически разказ, историческа книга или учебник по медицина.

Идеята на този разказ е да опише преживявания, емоции, а не да ни съобщи цената на луканката през 1979.

Като не те кефи - ОК, ама коментарът ти е неадекватен.
Активен

Любовта означава да се радваш от съществуването на човека, да му даваш най-доброто и да не очакваш нищо в замяна.

Equilibrium
PuP Hero
PuP Форум Шампион
*
*
*
*
*

Неактивен Неактивен

Let it be

Профил
« Отговор #10 -: Октомври 27, 2016, 12:47:31 »

Е не, Coconut, при Х. Марков има хиперболизация, ама като за стилистиката, в която пише, не става. Моля те, де, не може да си позволи да хиперболизира "бедност" в лицето на "очукан люлински блок" от 1979... то не ги е имало изцяло тогава... смесва времена, което дразни, когато става дума за история и когато се опитва да обрисува с някакви багри онези години, за да предизвика емоции.   

Преекспонират се много времената, било с добро, било с лошо. На който както му изнася.

В разказа идеята е да се осъди онова положение, като едновременно се вмъква емоционалната нотка на безнадеждната любов. "Комунизмът" един вид им е виновен и лъха една обреченост, едно минорно и мудно...за да изрази колко гадно е било тогава. Може да е, а може и да не е... Но когато това е целта (както в случая) не трябва да се допускат тъпи грешки, които лесно се хващат.

Според мен авторът си отмъщава на героинята Юлияна, като я представя похабена и така получава един вид възмездие в края на разказа. Освен това драматизира малко повече отколкото отива на мъж и просто ми е неискрено.

Но така или иначе- включих се най-вече, за да се възмутя от желанието някой да се състарява преждевременно. Защо ме бърка ли? Ще кажа: искам да живея в млада среда с млади хора (и външно, и по душа), а не с някакви застаряващи на по 30-35 години (WTF!!!!!!!), които вече са се отказали от всичко. 
Активен

Leaders grow leaders.
Coconut Crab
PuP Player
PuP Форум Шампион

Неактивен Неактивен

Профил WWW
« Отговор #11 -: Октомври 27, 2016, 13:38:27 »

Ами не е лъжа Екуилибриум....тоталитарните строеве режат крилата на хората...не на майтап. Чупят мечтите и т.н.
Активен

Equilibrium
PuP Hero
PuP Форум Шампион
*
*
*
*
*

Неактивен Неактивен

Let it be

Профил
« Отговор #12 -: Октомври 27, 2016, 14:00:21 »

Не искам да влизам в политически спор кое как е. Знам само, че ако човек наистина иска и вярва, преследва мечтите си и тогава стават истинските революции...

И вярвам, че човек може да е млад, докогато той сам реши да бъде. Много е страшно и тъжно да видиш хора на по 25, 30, 35 години с умрели очи.   
Активен

Leaders grow leaders.
stone
PuP Hero
PuP Форум ЗвЕзДа
*
*
*
*

Неактивен Неактивен

Публикации: 3811

Профил
« Отговор #13 -: Октомври 27, 2016, 14:46:48 »

Вярно, че и аз първо това си помислих като го четох - кога пък успя голямата красавица толкова да се състари на 30 и нещо години? То аз съм горе-долу там дето ме постави ти кики, но лятоска на слънчака се бутам при тийнейджърите на валхала и даже чат-пат успявам да дръпна нещо от дъжд на вятър, пък тя на 32 да прилича на лелка? Сакън да не откажем валенс от милфовете.
Това очевидно е желание на автора да преекспонира ситуацията, за да си отмъсти на юлияна, че го е зарязала заради бляскавия западен живот.
Иначе - типично по женски, много те обичам, ти си ми любовта на живота, ама сбогом защото ме зове по-добрия живот. Дали същество на 17г може да копнее по идеали и политическа свобода е съмнително, по-скоро е било заради примамката на картинките от корекома и некерманите.
Активен
priZdrachna
PuP Hero
PuP Форум ЗвЕзДа
*
*
*
*

Неактивен Неактивен

Публикации: 4336

Профил
« Отговор #14 -: Октомври 27, 2016, 15:26:36 »

Всеки вижда в разказа, каквото иска да види.
Аз виждам една красива история за първата любов, но това, което я измества брутално от предния план е този гнусен строй, който никога повече не трябва да се позволява да се връща. Затова толкова ме вбеси мнението ти, стоун, в другата тема - никой не бива да бъде вкарван в някакъв калъп и да получава лошо отношение, защото е "враг на народа, буржоазия, черен, бял, пембен, гей, рус, жена и тн и тн". Ужасно е да ти лепят етикети и да те съдят и тормозят заради неща, които ти не си избрал - къде и какъв да се родиш. После видях, че си имал друго предвид, ще отговоря и там, защото с последното ти мнение вече съм доста по-съгласна.
Та така, това е мнението ми за разказа. Всякакви такива истории трябва да подхранват стремежа ни към свобода и личен избор и ненасилие над личността. Ужасно ме е гнус от онова време и съм страшно благодарна, че не живея по времето на родителите ми, че не съм била подложена на такова насилие и унижение, което, според мен, завинаги осакатява психиката и че мога да пътувам, когато си искам, където си искам и никой не ме спира и не ми диктува как да живея живота си.
Активен

Аз те обичам не заради това, което си ти, а заради това, което съм аз, когато съм с теб. Маркес

Throw moderation to the winds, and the greatest pleasures bring the greatest pains. Democritus

Don't confuse my personality with my attitude. My personality is who I am, and my attitude depends on who you are.

People will rarely remember what you did or said, but they will always remember how you made them feel

Страници: [1] 2 3
  Изпечатай  

Отиди на: