Пикап, ефективни запознанства, флирт и свалки (Pick-up Project форум)
Октомври 27, 2021, 09:48 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Изгуби ли регистрационния е-мейл?

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията

”Корабът е на безопасно място в пристанището, но той не е построен за това." - Грейс Хопър

Начало
Правила
Търси
Вход
Страници: [1] 2
  Изпечатай  
Автор Тема: Стартиране на бизнес,какво трябва да знам  (Прочетена 18343 пъти)
Daweaz
PuP Форум Ученик
**

Неактивен Неактивен

Публикации: 128

"Memento mori"

Профил
« -: Март 14, 2017, 20:39 »

Здравейте.
Изчетох темите в раздела и май останах с лошо впечатление относно започването на бизнес.Се тая. Това уча и с това искам да се занимавам. Имам амбицията да не работя за някой друг. Мога да се занимавам с доста неща,но се чудя от къде да започна.Може да се каже,че още не съм решил,какво точно ще бъде. Ще съм благодарен на всеки,който има познания в областта на бизнеса да помогне. Интересува ме,какво трябва да знам при започване на бизнес. Всичко,което може да ми бъде полезно.В момента не се сещам нещо конкретно,но ако има ще го добавя.
Активен

Бъди мъж на пук на педер*сти !
stone
PuP Hero
PuP Форум ЗвЕзДа
*
*
*
*

Неактивен Неактивен

Публикации: 3946

Профил
« Отговор #1 -: Март 14, 2017, 21:54 »

Какъвто и бизнес да отвориш, ще се конкурираш не с такива като теб, които нямат никакъв опит, а с такива, които правят това от 5, 10, или 20 години. Смятай колко успешен ще си срещу тях.
По-добре е първо да се хванеш да работиш за някой друг, тъй да се каже да откраднеш занаята, а след това да се пробваш сам ако ти стиска.
Примерно една фризьорка не отваря сама салон още като завърши техникума, а се хваща да работи в салона на друга фризьорка, която е в този бранш от 10 години. Монтьор на коли не отваря сам сервиз още като се научи да върти гаечния ключ, а първо работи в сервиза на някой по-опитен от него, и чак когато опече занаята може да се пробва и сам. Счетоводителят не си прави кантора веднага след като завърши УНСС, а се хваща първо в кантората на някое старо куче.
Няма какво да продължавам - сам се сещаш, че във всеки един бизнес е така.
Активен
Just_a_boy
PuP Форум Гуру

Неактивен Неактивен

Публикации: 914

Профил
« Отговор #2 -: Март 14, 2017, 23:17 »

Сериозен капитал + много връзки и контакти + късмет.

Това ти трябва за бизнес.Ако не инвестираш наистина много пари, просто ще бъдеш изтласкан от пазара от по-големите инвеститори.Разбира се, има шанс да тръгне и нещо с малко пари, но си е стрелба в тъмното.Знаеш как завършиха нещата при мен миналото лято с розите на морето, като се пробвах с 2 бона да развивам бизнес.Трябват ти начални пари - за откриване на фирма, издаване печат на фирмата, купуване на касов апарат, регистриране на касовия апарат, там разни вноски по Агенция по вписването, към НАП не помня дали имаше вноска в началото, внасяне на минимален капитал в банката.След това стока, наем на помещение/място.Зависи от бизнеса има и други неща.Ако ще продаваш храна да речем ти трябват сумати разрешителни, там от ХЕИ от не знам си кой, за алкохол/цигари да не говоря.В моя случай трябваха пари за кофи и препарати за цветята.Ако ще работиш с други хора трябва да си предвидиш пари поне за 1-2 заплати на служителите + да изготвиш трудови или по-добрият вариант - граждански договори със съответните клаузи.Има образци в нета.Трябва да си готов няколко месеца да си на загуба, докато потръгне малко бизнеса(може да не потръгне изобщо).

Това са само най-основните неща.Реално погледнато обаче е много трудно.Трябват много пари и връзки, за да постигнеш нещо.В момента почти всяка, да не казвам всяка бизнес ниша е окупирана - като се почне от бензиностанции, хранителни магазини, хотели и се стигне до семки, вафли и чорапи.И нишите са окупирани от бизнесмени дето влизат в играта с милиони или такива дето още от 90-те са се закотвили и са се развили, утвърдили, така че да няма мърдане.Пример: пробваш се да развиваш квартално магазинче и влагаш 5 бона.И след 1 месец  наблизо отварят още 4 лафки заредени за по 20 бона или ти отварят едно Фантастико и оставаш без клиенти.Или отваряш барче за 10 бона, а някой друг набива 500 хиляди за обзавеждане и стока на 300 квадрата бар и познай къде ще искат да ходят хората...Та така стоят нещата общо взето - за да се получи нещо смислено трябва да влезеш с много пари и да им скриеш шапките на останалите конкуренти.Иначе просто не става.То и за това 9/10 от бизнесите са неуспешни и хората фалират.Защото си мислят, че като набият 10-15 бона в магазин за обувки, кафе или нещо от тоя род ще успеят да изместят големите риби в бизнеса.

Най-добрият вариант е да имаш много пари + човек в бизнеса, който да ти помага - да ти намери доставки на евтино, да ти изгради контакти, да ти помага с реклама/пиар.Дори не е нужно да е в същата сфера - просто да имаш успешен бизнесмен, който иска да ти подаде ръка(а те обикновено не искат и си броят стотинките!).Ако да речем имаш човек с таксиметрова компания и отвориш барче, а той на всяко такси ти сложи името на бара и адреса не би трябвало да ти е трудно да го развиеш.Та това са нещата нахвърляни съвсем набързо и без детайли.Тегаво е в този бранш.
Активен

"Fortune doesn't favour fools"
NetLight
PuP Player
PuP Форум Зарибен

Неактивен Неактивен

Публикации: 36

Профил
« Отговор #3 -: Март 15, 2017, 10:35 »

Колегите са прави за много неща- трудно е, конкуренцията е голяма /все пак не колкото в развитите страни/, добре е да имаш опит. Въпреки всичко развитието на собствен бизнес или източник на доходи няма алтернатива във века на все по-бързо изчезващите работни места.

Добрата новина е,че никога досега в историята не било по-лесно да се стартира собствена дейност.

Няколко съвета, които мога да кажа от собствен опит:

1) С каквото и да се занимаваш, може да нямаш представа как се прави в началото. Но то трябва да ти харесва. И не само да ти харесва,а трябва буквално да се вманиачиш и обсебиш на тази тема. Предприемачът мисли 24 часа за начинанието си, то просто е част от него.

2) Започни бизнес без начален или с минимален капитал. В началото забрави да наемаш хора и да плащаш заплати. Много добра идея е да работиш някъде, а в свободното време да развиваш бизнеса. Митове са приказките за вкарване на големи капитали, залагане на всичко и пр. Нали като направиш една-две стратегически грешки и ще си до гуша в дълг?! Помисли кои дейности не изискват начален капитал- услуги, продажби, инструктор по нещо...

3) Хубаво е да придобиеш опит, като работиш 1-2г. за някого. Или да ползваш опита на вече успял в сферата човек /има и бизнеси, в които ползваш безплатно ноу-хау, но за това малко се знае/. Всички велики бизнес-имена като Бъфет, Гейтс, Брансън и пр. са имали ментор по един или друг начин, но това също е малко известно.

4) Непрекъснато се развивай, учи, мисли как да подобриш себе си и бизнеса. Чрез интернет можеш да намериш информация буквално за всичко, което човечеството е натрупало като опит.

5) Няма как да разбереш какво е да си предприемач, докато не започнеш. Ще направиш хиляди грешки. Може би ще смениш няколко бизнеса. Но повярвай, струва си свободата да бъдеш себе си.
Активен
StefanS
PuP Player
PuP Форум Майстор

Неактивен Неактивен

Публикации: 260

Профил
« Отговор #4 -: Март 15, 2017, 10:57 »

Какъвто и бизнес да отвориш, ще се конкурираш не с такива като теб, които нямат никакъв опит, а с такива, които правят това от 5, 10, или 20 години. Смятай колко успешен ще си срещу тях.
По-добре е първо да се хванеш да работиш за някой друг, тъй да се каже да откраднеш занаята, а след това да се пробваш сам ако ти стиска.
Примерно една фризьорка не отваря сама салон още като завърши техникума, а се хваща да работи в салона на друга фризьорка, която е в този бранш от 10 години. Монтьор на коли не отваря сам сервиз още като се научи да върти гаечния ключ, а първо работи в сервиза на някой по-опитен от него, и чак когато опече занаята може да се пробва и сам. Счетоводителят не си прави кантора веднага след като завърши УНСС, а се хваща първо в кантората на някое старо куче.
Няма какво да продължавам - сам се сещаш, че във всеки един бизнес е така.

Много хубаво мнение stone, напълно се припокрива и с моето виждане за предприемачество. Ама може и да е заради годините.....

На мен лично ми предстои подобен избор, дори вече е направен, с разликата че аз съм на 35. Твърдо съм се насочил към занаятчийството, звучи супер, ама не е. Поне в началото ме чака една година работа без пари (чиракуване), да се ориентирам в обстановката, дали ще ми хареса занаята и т.н. След това поне 4-5 години вече да уча, основни неща, базата. Надявам се някъде след 7-8-10 години това нещо да ми носи доход, но дотогава поне да съм нула/нула, и да ми носи удовлствие. Дали може да стане бизнес - разбира се, но поне след 10-15 години, и е твърде далече. За момента отговора който търся - ще ми хареса ли? Няма как да разбереш нещо дали ти харесва ако не пробваш. За мен това е водещ мотив - ако нещо ми харесва никога няма да ми се налага да работя.

Има и друга интересна страна на нещата. Just_a_Boy е описал трудностите, но лично моето мнение е, че то се отнасят за търговията като цяло. За мен подобен бизнес/подход/възглед остава в миналото. И едва ли най доброто място за започване на такъв бизнес е нашата страна със всички регулации/изисквания.
В момента интернет предоставя огромни възможности - кеф ти покер играч, кеф ти онлайн инструктор, кеф ти писател, кеф ти създател на съдържание, кеф ти услуги от всевъзможен вид. Каквото и да започнеш има две задължителни условия - постоянство/отдаденост + непрестанно  учене/самоусъвършенстване. Ако се намеси и късмета - може да стигнеш до успех. Но тук вече всеки си има своите разбирания какво е успех.

Но като за начало, особено ако си млад - работи за някой друг (който ти искаш). Това е страхотна възможност да се потопиш в бизнеса който искаш да правиш, да се докоснеш до същината на нещата при сравнително ниска "цена". Няма по подходящо време да правиш всички което искаш когато си млад, защото нямаш никакви други грижи (деца, семейство, заеми, ипотеки). Всъщност никога не е късно, но е малко по-трудно, пък и ще имаш други приоритети след време.

Иначе за чисто помощ за стартиране на бизнес/фирма, бих се обърнал към счетоводител/специалист/правист който да ми разясни всички детайли.

Активен
Just_a_boy
PuP Форум Гуру

Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #5 -: Март 15, 2017, 19:29 »

Добри насоки са ти дали и колегите по-горе.Помисли дали имаш някакъв талант или умение, което можеш да реализираш и да ти изкарва пари.Ще анализирам още някои важни неща, върху които да помислиш.Важно е да се разграничат дейностите, които споменаха колегите по-горе от това, за което говоря аз и да се уточни, че говорим за различни неща, а съответно ти да се ориентираш какво целиш.Това:

Помисли кои дейности не изискват начален капитал- услуги, продажби, инструктор по нещо...

и това:

В момента интернет предоставя огромни възможности - кеф ти покер играч, кеф ти онлайн инструктор, кеф ти писател, кеф ти създател на съдържание, кеф ти услуги от всевъзможен вид. Каквото и да започнеш има две задължителни условия - постоянство/отдаденост + непрестанно  учене/самоусъвършенстване. Ако се намеси и късмета - може да стигнеш до успех. Но тук вече всеки си има своите разбирания какво е успех.
са продажби на собствения ти труд, умения и качества.Така получаваш пари(блага), а даваш труд(умения, качества), тоест ти си работник, а не бизнесмен.Това е предлагане на услуги.В това се включват всички сфери свързани със самоусъвършенстване, забавление и т.н. на хората - певци, фитнес инструктори, актьори, спортисти и т.н. спадат към тази категория - повечето са работници на дадени компании и са на договори, просто са по-добре платени работници.Така просто разменяш таланта си срещу блага, не бих нарекъл това точно "бизнес".В първия си пост аз говорех за бизнеса по-скоро в чистата му, непосредствена - стокова и/или имуществена форма - в която ти си шеф и други хора работят за теб.Формата, в която ти просто организираш дадения бизнес, рискуваш с началния капитал и ако потръгне намираш хора, които да работят.

Имуществена форма - отдаваш дадено помещение или вещ(движимо и недвижимо имущество) за временно ползване срещу пари - апартаменти и хотелски стаи, коли под наем, яхти, ниви, паркинги, басейни, кина, боулинг зали, шезлонги на морето и т.н. Тук предполагам, че няма смисъл да навлизам в подробности всеки има нагледен пример в ежедневието си - оферти за почивки по хотелите, коли под наем за баловете и т.н. Това разбира се е много доходоносно, но смятам да обърна повече внимание на най-силния и доходоносен "бизнес дял", ако мога да го нарека така, а именно производството и продаването на стоки необходими в ежедневието.

Стокова форма е произвеждане + продаване на дадена стока.Или преработване + продаване на вече създадена стока.Или третият вариант е просто продаване с надценка на дадена стока, която вече е създадена в завършен вид от някой друг.В България 99% от стоковия бизнес е точно такъв тип - "продаване с надценка" на вече внесена чужда стока.Това е ясно обяснимо от факта, че ние производство отдавна нямаме - произвеждаме само зърно, мляко, въглища и още малко неща, а всичко друго се внася от чужбина.Основните суровини и продукти необходими за нормалното функциониране на обществото - горива, дрехи, алкохол, лекарства и т.н. масово се внасят от чужбина в готов, вече завършен вариант.Това, което правят родните бизнесмени е да сложат ръка върху контактите и вноса, да монополизират съответните ниши и просто да продават вече готовите продукти с надценка на българския пазар.

Точно от това се изкарват милиони и е най-доходоносно, просто защото това са неща, от които почти всеки гражданин се нуждае, неща от първа необходимост, които се продават в милиони тонове/бройки всеки ден.Ако с хотелите, шезлонгите и т.н. е предимно сезонен бизнес, то дрехи се купуват ежедневно, както и се сипва бензин ежедневно.Това, което съм забелязал е, че силните монополисти, които са развили някоя от тези ниши се насочват към най-различни бизнеси, за тях е нищо да вложат няколко милиона за нещо друго - дискотека, хотел или нещо подобно дори да не потръгне.Който си е развил един бизнес не си сяда на гъза, а продължава в най-различни насоки и сфери да развива капитал.Това е просто, за да ти покажа с какви могъщи конкуренти трябва да се бориш, ако тръгнеш да се опитваш да пробиваш в тази насока Усмивчица
Активен

stone
PuP Hero
PuP Форум ЗвЕзДа
*
*
*
*

Неактивен Неактивен

Публикации: 3946

Профил
« Отговор #6 -: Март 15, 2017, 23:37 »

Така просто разменяш таланта си срещу блага, не бих нарекъл това точно "бизнес".В първия си пост аз говорех за бизнеса по-скоро в чистата му, непосредствена - стокова и/или имуществена форма - в която ти си шеф и други хора работят за теб.
Нига плийз! Момчето още учи и досега нищо не е работило, а от утре ще става шеф и ще върти големите капитали?
Единственото реалистично нещо е пак да работи, но просто да работи не за началника, а за себе си. Това е т.нар. "дребен бизнес".

Между другото, ако учи "бизнес администрация" например, точно това никога не може да направи. Дребен бизнес и предприемачество е подходящо само за човек, който владее някакъв занаят - фризьор, готвач, масажист, автомонтьор, фаянсаджия, програмист - абе нещо, от което има полза. Тези, дето учат "бизнес" им е предопределено да работят за бизнеса на някой друг.
Активен
Just_a_boy
PuP Форум Гуру

Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #7 -: Март 16, 2017, 01:12 »

Е stone, аз никъде не съм казал, че от утре ще е новият Делян Пеевски...  Ухилен даже точно обратното - разубеждавам го до известна степен.Давам му информация за какво съм чел/са ми говорили/съм анализирал, за да гледа критично на нещата и евентуално да не се набута с пари вложени без смисъл.Както и да разграничава нещата и да не си мисли, че кадърност, талант в дадена област(писател, музикант, инструктор и т.н.) = бизнесмен(поне докато не намери други хора да му вършат работата, а той само да взима дивиденти от това) Усмивчица
Активен

Daweaz
PuP Форум Ученик
**

Неактивен Неактивен

Публикации: 128

"Memento mori"

Профил
« Отговор #8 -: Март 16, 2017, 01:49 »

Добре сте хванали нещата.Мислех точно като за начало просто по някакъв начин да си изкарвам парите сам за себе си. Не да се хващам на работа да влача от 8 до 5. Просто нещо, с което да започна и малко от малко да изкарвам някакви пари. Иначе имам идея и за по-голям бизнес,ако може така да се нарече,но това ще се случи в близките 2-3 години според зависи.
Активен

Бъди мъж на пук на педер*сти !
Coconut Crab
PuP Player
PuP Форум Шампион

Неактивен Неактивен

Публикации: 1984

Профил WWW
« Отговор #9 -: Април 13, 2017, 14:10 »

Според мен бизнес се почва и става, ако си много добър специалист или имаш някаква гениална идея, ноу-хау, или пък много пари и така.

Ама ей така просто за да съм частник - няма смисъл. В момента в БГ има толкоз добри работи за интелигентни хора, дето дават добри пари, че частният бизнес заради самата идея е безмислено.

То затова в БГ казват, че всеки почва некво частно бизнесче и после яко фалити.

Някои го правят само за спорта дори - имах един колега дето разправяше, че първо продавал чорапи, кви ли не глупости на пазара, все фалирал и после друг бизнес - щуротия.

В Америка бизнес почват много малко хора - или които имат пари или ноу-хау. Защо по-добре да не станеш един високоплатен специалист.

Плюс това частният бизнес обикновено не е както си го представят хората - а аз няма да им бачкам от 8 до 17, ще си бачкам, когато искам. Не напротив - бачка се всеки ден и събота и неделя и на празници.
Активен

Любовта означава да се радваш от съществуването на човека, да му даваш най-доброто и да не очакваш нищо в замяна.

Любовта си отива тогава, когато само любов не е достатъчна.

Фейсбук страница : https://www.facebook.com/pozitivnataistoria/
Сайт : https://thepositivestory.wordpress.com/
Блог : http://positivestory.blog.bg/
Emai : thepositivestory2016@gmail.com
CONQUISTADOR
PuP Player
PuP Форум Шампион

Неактивен Неактивен

Публикации: 1198

Профил
« Отговор #10 -: Април 13, 2017, 15:22 »

В момента в БГ има толкоз добри работи за интелигентни хора, дето дават добри пари, че частният бизнес заради самата идея е безмислено.

Тук визираш IT и кол център сектора ли ?

И не няма "толкоз добри работи за интелигентни хора, дето дават добри пари" , има работи на принципа 3 в 1 за макс 800 - 1000 лв в масовия случай. Ако 800 - 1000 лв са добри пари  ........ по скоро средни даже на минимума за да ходиш на работа : храна , сметки и толкова.
Активен

Никога не се отказвай .
rekojeht
PuP Форум Шампион

Неактивен Неактивен

Публикации: 1478

Профил
« Отговор #11 -: Април 13, 2017, 15:40 »

Че кво им е на 1000та лева? Аз с 600 лева, ако не броим сметките и консумативи по апартамента, съм цар бе. 250 за цигари, 150 за пиене, и 200 за храна, таксита и лигавщини. Останалото го закътвам.
Проблемът е, че много хора в България живеят с идеята, че цигарите, пиячката и такситата им се полагат по закон. Няма такова нещо. Това са ЛУКСОВЕ. Никой не е длъжен да ти финансира рака на белия дроб (написа той, налапал цигара до половината). Онзи марсианеца Илон Мъск беше казал - като искаш да правиш бизнес, научи се да живееш с по 2 лева (долара) на ден. Кой тук живее с по толкова? Аз на ден харча поне по 20-30+....10 се изръсвам само докато стана и отида да си взема цигари (5.60-6.50), сок (3) и кафета (1), сигурно 5-6 от тях, максимум са за храна, а аз не си готвя, купувам готова, така че бих могъл и по-малко да давам.
Активен

If you seek to aid everyone that suffers in the galaxy, you will only weaken yourself… and weaken them. It is the internal struggles, when fought and won on their own, that yield the strongest rewards. You stole that struggle from them, cheapened it. If you care for others, then dispense with pity and sacrifice and recognize the value in letting them fight their own battles. And when they triumph, they will be even stronger for the victory.

To truly understand something you must have the whole contrast, not adherance to a single idea.

It is such a quiet thing to fall. But far more terrible is to admit it.

To best one in combat...that is one thing...To defeat them without striking a blow, that is my hope.
CONQUISTADOR
PuP Player
PuP Форум Шампион

Неактивен Неактивен

Публикации: 1198

Профил
« Отговор #12 -: Април 13, 2017, 15:58 »

Пак си прочети поста и виж каква глупост си написал. Ай като мина другия път през бара ще я нищим.
Активен

Никога не се отказвай .
Just_a_boy
PuP Форум Гуру

Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #13 -: Април 13, 2017, 18:02 »

Плюс това частният бизнес обикновено не е както си го представят хората - а аз няма да им бачкам от 8 до 17, ще си бачкам, когато искам. Не напротив - бачка се всеки ден и събота и неделя и на празници.
Мале, мале.. да ги зажали човек тия бизнесмени.. Бачка се много, ако си с малък бизнес и трябва сам да си го работиш или си примерно с жена ти/брат ти и нямате други служители.По-развитите бизнеси си имат служители, управители и т.н. Управителят се занимава с всичко - доставки на стока, договори, дисициплина на служителите и т.н. Никой не занимава "дъ биг бос"(собственика).Къде го видя това бачкане всеки ден не знам.. ако за теб няколко телефонни разговора и евентуално едно ходене до банката/адвоката са бачкане "всеки ден" и така се успокояваш.. окей..  Ухилен

Че кво им е на 1000та лева? Аз с 600 лева, ако не броим сметките и консумативи по апартамента, съм цар бе. 250 за цигари, 150 за пиене, и 200 за храна, таксита и лигавщини. Останалото го закътвам.
1000 лева за мен са долната граница на нормален доход.В ситуацията, в която съм в момента - студент, мога да разчитам на роднини и т.н., нямам семейство и жена, 1000 лева ме устройват перфектно.Но лонг търм определено са недостатъчно и бих се задоволил с толкова само ако съм много притиснат от обстоятелствата и нямам избор и възможност за развитие.Изобщо самата мисъл "супер са си 1000 лева, задоволяват ме" за мен е контрапродуктивна, това е мислене на дребно, такъв човек сам се ограничава, много вреден и робски манталитет.Няма как да мислиш мащабно и целта да ти е 1000 кинта доход.За нищо не стигат тия пари.Не, че не съм виждал хора и с по 300-400 лева да се оправят, то е ясно, че мизерията е страшна, но реално ако имаш семейство и искаш да водиш някакъв нормален начин на живот трябва да се целиш доста над 1000 лева, поне двойно повече, че и нагоре.

Не знам ти как се оправяш с 600 лева с включени цигари и алкохол.Ето я моята сметка: не пуша, пия веднъж в месеца и таксита много рядко ползвам.Наем не плащам, сметки не плащам, доста странични разходи не броя.70% ми отиват за най-основните неща - ядене, прах за пране, там разни неща в банята, тренировки, карта за градски, учебници.. Излиза, че единственият ми недостатък и порок е, че не си готвя редовно и средно 10-12 лева ми отиват за храна всеки ден.Айде закуската е лесна - там мажа някакви филии, бисквити, едно кисело мляко и за лев-два съм се наял.Ама обяд или вечеря за под 5 лева много трудно да се наям.Дори едно смешно бутче с малко картофи в билата е към 5 лева... Какво излиза - че за да влизам в разни "бюджети" трябва всеки ден да си варя ориз или да си пържа яйца(и сега горе-долу по 3 пъти седмично обядвам или вечерям яйца и пак заминават много пари за ядене!), което си е тъжна история  Ухилен

Ето ти я простата сметка - 350 лева г/д си отиват само за храна, ако няма кой да ти готви.20 лева карта за градски(ако си студент или ползваш някакво намаление - иначе 50 лева).60 лева тренировки.Още около 50 лева отиват на месец за неща от първа необходимост - самобръсначки, шампоани, сапуни, прах за пране, торби за боклук, препарати, крушки, всеки месец е нещо различно, но горе-долу толкова.До тук са 480 лева.Да си купя една книга, да си взема един билет за театър или кино, да излезна 2-3 пъти на кафе и веднъж на дискотека, да сипя за 30 лева бензин и ето - докарахме го до 600 лева.Това са само най-най основните неща.480 лева ти е критичният минимум в моята ситуация - тоест ако не излизаш никъде и не харчиш за нищо различно от храна и основни стоки за ежедневието.

Отделни разходи в годишен план: 2 пъти трябва да си плащам семестъра по 250 лева, общо 500 лева.Учебниците дори да си ги преснимам излизат по 5-7 лева единия, сложи го 30 лева учебници.Веднъж-два пъти в годината трябва да си взема някакви нови дрехи и обувки - сложи го още 300 лева.Колата - гражданска отговорност, годишен технически преглед, данък, винетка, 2 пъти смяна на гуми - зимата и лятото, няколко пъти трябва да я измия и да давам пари, освен ако не я мия на село с маркуча... Това са ти към 500 лева по колата, без да броиш парите за бензин! Отделно ако си в собствено жилище имаш годишен данък, имаш пари за поддръжка на блока/кооперацията - там за чистачка, за асансьор.Уредите в днешно време ги правят така, че да си ебават майката за отрицателно време - поне веднъж-два пъти годишно се налага да викаш техник, сложи го 50 лева.Има вероятност да ти се развали пералнята/хладилника/печката/да ти откраднат телефона.За такъв непредвиден случай трябва да имаш едно 500 лева под ръка.Може да ти се случи да се разболееш по-сериозно(да не дава Господ) и да се наложи да пиеш антибиотици, глупости - там доколкото знам 30-50 лева не мърдат за лекарства, вече и направленията/прегледите струват пари.Предполага се, че ще искаш да си празнуваш рождения ден и Нова година - още поне 200 лева.За морета и почивки да не говоря, че много дебела стана сметката Усмивчица

Какво излезна ? Ми то страничните разходи, дето почти не ги "забелязваме" са ти най-малко 2 бона на година. 2000/12 по още 166 лева на месец.Та какво говорехме, а да - ми около 750 лева месечно трябва да си докарваш, за да си покриваш нормално годишните нужди, без да се глезиш супер много.В тези сметки не съм включил пари за сметки и наем - ако са включени 1000-1200 не ти мърдат.Та 1000 лева хич не са много.. За мъж тия парички са мизерни.Окей са, ако си на 22-23 години, или пък ако си на някаква държавна длъжност дето ползваш стотици привилегии и отстъпки.Но в никакъв случай не са добри пари и аз не бих се задоволил с толкова след време, не знам за вас.
Активен

rekojeht
PuP Форум Шампион

Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #14 -: Април 13, 2017, 18:43 »

Това, че разходите варират между хората, си е така. Аз затова говоря за себе си.

Е за храна да говорим - аз в 99% от дните не закусвам (тва е за дебелаците), и не обядвам. Ям привечер и в ранните часове. А това, че си купуваш от Била, си е твой избор. Има местенца, дето правят домашно приготвена храна, и след определен час е, както в моят случай, с 30% намаление. За 5 лева ще си взема 400 грама боб, 2 пишешки шишчета/филета, и картофи 200-300 грама. Баааах го. А това, че ще взема и една краставица, 2 домата и един лук, за салата, изобщо не го броя. Яйца, картофи и т.н., са също нищожен разход.

Кви са тези самобръсначки бе..кво ме направи...един пакет с 10, 12, ли колко там бройки, струва 4-5 лева....аз с един такъв изкарах 2 години+, че даже и ми останаха, ама спрях да се бръсна. Затова една машинка, и кастриш. Нали си студент, едва ли някой ще ти бучи, ако не си гладко избръснат всеки ден.
Шампоани..........ти да не миеш косата на целия общак? Шампоан си купувам 1 път на 2-3 месеца, и то малко шише, 300-400 ли колко там мл. Бих могъл и да взема от онези по литър, и да си реша въпроса за цялата година. При това аз имам сравнително дълга коса, не съм като болшинството тук, с 1-2 мм. Онзи ден си теглих машинката, иначе ми стигаше до под брадичката. И ПАК бих могъл да съм по-икономичен при ползването на смотания шампоан.
Прах за пране.....купуваш си една голяма туба течен прах, и си готов за годината. Също, спри да се потиш постоянно, че да не си омирисваш дрехите след 1 слагане. Усмивчица Абе точно за това не ме слушай, аз съм си малко мизерник.
Торби за боклук - ползвай тези от пазаруването....баси, аз не мога да ги свърша, ти пари отделно даваш....
Крушки? Ти да не си играеш по цял ден с ключа, че ти горят до такава степен, че да ги водиш разход?

50 лева на месец за тези неща?! Аз по толкова давам на година.

Забелязах само, че не си споменал разходи за паста за зъби и четки. Ако и в това си толкова прилежен, колкото и с прането и миенето на косата, трябва да си причислиш още поне 100 кинта на месец за зъбите. Усмивчица

А за заведенията....ся, не знам, при мен лично, в повечето заведения съм на 50%, ако не консумирам безплатно. Една дискотека ми излиза 3-5 лева макс, ама то накрая и без това ми дават пари за "присъствие", така че....
Рождения ден не съм си го празнувал от 18 годишен.
Последните 3 нови години също не празнувам, а работя, и на края на вечерта, хем съм се забавлявал, хем съм дръпнал едни 200+ кинта (ама в обратната на твоята посока, сиреч към мен, а не от мен към някой друг), че да си финансирам прането и миенето на коса Усмивчица .
А като ще караш бензини, минавай на газ. Усмивчица Нали сме алфи, и не трябва да ни бъркат такива соц. норми като "колата трябва да се кара на бензин"? Е гледай го, слейъра няма кола, и пак ебе. Да не говорим, защо имаш разход кола И градски транспорт?
Поддръжка на блока - 5 кинта за чистачката на месец.....като дойде дядото направо му мятам 20 лева, и да не ме занимава скоро време, че все идва в едни такива ранни часове, като 12 на обяд...че и ми сервира "ама то аз гледах по-късно да дойда, че да не те събудя" - е па ела в някъв нормален час тогава бе! Да кажем 17:00 или нещо такова.

Дрехи 300 лева на година?! Ар ю шитинг ми? Точно ти нали обясняваше как не искаш да те преценяват по дрехите? Аз как мога да си взема едни дънки за 30 лева и да ги нося 2 години (същото и с обувките), пък ти даваш по 300 лева на година? Да каже човек, че носиш и хвърляш, ама нали уж переш много (за справка - бюджета ти за прах за пране)?

И къв е изводът? Който има много разходи, не доминира достатъчно магазинерката, та му набива по-големи сметки. Усмивчица

Активен

If you seek to aid everyone that suffers in the galaxy, you will only weaken yourself… and weaken them. It is the internal struggles, when fought and won on their own, that yield the strongest rewards. You stole that struggle from them, cheapened it. If you care for others, then dispense with pity and sacrifice and recognize the value in letting them fight their own battles. And when they triumph, they will be even stronger for the victory.

To truly understand something you must have the whole contrast, not adherance to a single idea.

To best one in combat...that is one thing...To defeat them without striking a blow, that is my hope.
bace73
PuP Форум Гуру

Неактивен Неактивен

Публикации: 530

Профил
« Отговор #15 -: Април 13, 2017, 18:43 »

Живота е доста скъп...м...та си е..ло. На нас с жената на месец, само цигарите и горивото дето ходим на работа плюс горивото за мотане по магазини и подобни, без да смятам ако мръднем някъде уикенда извън София, ни е около 600-700 лв. На децата (двама) освен по 2.70 лв. на всеки на ден за купони за обяд в стола, им даваме и по 2 лв. да си харчат за междинно хранене. Демек 9.40 на ден, 22 учебни дни над 100 лв. Плуване още толкоз плюс английски.....станаха до тук над 1000 лв. Това само цигари, гориво да се ходи на работа, храна на децата в училище (не у нас) и курсовете им. Ами консумативи, храна вкъщи, домашни потреби, дрехи, сметки за телефони (и 4-мата сме със смарт, някои и с по два), нормални забавления и т.н. Кредити нямаме и за подобен стандарт при 4-членно семейство с ученици ти трябват около 3500-4000 лв. за нормален живот без лишения от към храна, дрехи и нормални почивки като за бели хора.
Активен
rekojeht
PuP Форум Шампион

Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #16 -: Април 13, 2017, 18:52 »

сметки за телефони (и 4-мата сме със смарт, някои и с по два), нормални забавления
Е братче...айде да правим разлика между "потребности" и "луксове". То и ние у нас се замерваме с лаптопи (уж сме двама, пък имаме 4 лаптопа и 1 настолен комп), ама това не е "нормален живот за бял човек". Това са си чисти гивизълъци.
Същото се отнася и за "тренировки" по 60 лева на месец, като на джъст, и претенциите "ама искам и кола, искам да върви на бензин, искам да е не знам си колко кон, искам и градски транспорт, искам и тонове прах за пране".

Значи смятай до къде сме стигнали, баба ми и дядо са могли да гледат 2 деца, да живеят нормално, и са спестявали някоя друга година, че да си купят масичка за хола, пък сега вече 5-6 айфона минават за "ебаси ве! толкова мизерно живеем, че едва се търпи!" Мен, ако детето ми (под 14 годишно) иска смартфон, най-много да му тегля една Нокия 3310 в главата.
Активен

Just_a_boy
PuP Форум Гуру

Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #17 -: Април 13, 2017, 19:30 »

Е, не те знам откъде ги купуваш тези 2 шишчета + боб + картофи за 5 лева, като тука едно шишче ти е между 1.60 и 2.50 в зависимост от мястото, откъдето го купуваш.Вземи му кажи на този дето го държи тва капанче да отвори едно заведение и в София..  Ухилен 50-те лева не са само за самобръсначки и шампоан.Включват се много битови дреболии, но не съм ти ги изреждал всичките - торбички за прахосмукачката, тоалетна хартия, препарат за пода(в нас сме на паркет и го мия всяка седмица, щото иначе става мазало от лекета и петна), батерии за дистанционни и уреди, четки за зъби, пяна за бръснене, одеколон и т.н. Доста неща са, без които не може.Прах за пране взимам от най-големия и свършва за около месец.Като тренираш 3-4 пъти седмично трябва всичко да си переш, няма как да ходиш 2 пъти с една тениска да речем.Чаршафи, кърпи такива неща не переш ли ти ?

За колата - рядко я ползвам, но е удобство.Примерно като гледам шампионска лига в някое заведение обикновено мачът свършва 23:40-23:45 и тамън са минали последните автобуси или предстоят да минат и рискувам да се наложи да си ходя пеша до нас.Обичам и от време на време да пътувам по-надалеч, някъде да се разходя извън София сред природата да речем.Дрехите - не се обличам супер показно, но няма как да се мине без разходи от 200-300 лева на година.На тениските и блузите за 1 година им се ебава майката, щото повечето са некачествени и избеляват, променят се, ако има някакви надписи и картинки стават хептен грозни.Май само якетата и дънките ми държат.Обувки си взимам за около 80 лева и след 6-8 месеца приличат на гъз, щото ходя много пеш, айде тия, с които спортувам повече издържат ама и там максимума е 2 години  Ъ? Както и да е, на теб явно идеята ти е, че трябва да стана някъв мизерник, за да спестя 70 лева месечно, което го отписвам като вариант.
Активен

bace73
PuP Форум Гуру

Неактивен Неактивен

Публикации: 530

Профил
« Отговор #18 -: Април 13, 2017, 19:33 »

Ами то някои неща вече не са глезотии. Като гледаш например, че съучениците на твоите, а и не само, масово все са със смартфони и ти можеш да си го позволиш къде къде повече, какво-да ги лишиш от кефа ли. Защо да го правиш? И примерно е хубаво нещо да спортуват и учат езици-ами ако можеш, пращаш ги. Ако не можеш, правиш така, че съсредоточаваш ресурсите си за най-необходимото и целесъобразното, което можеш да си позволиш.
Активен
Just_a_boy
PuP Форум Гуру

Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #19 -: Април 13, 2017, 19:38 »

Живота е доста скъп...м...та си е..ло. На нас с жената на месец, само цигарите и горивото дето ходим на работа плюс горивото за мотане по магазини и подобни, без да смятам ако мръднем някъде уикенда извън София, ни е около 600-700 лв. На децата (двама) освен по 2.70 лв. на всеки на ден за купони за обяд в стола, им даваме и по 2 лв. да си харчат за междинно хранене. Демек 9.40 на ден, 22 учебни дни над 100 лв. Плуване още толкоз плюс английски.....станаха до тук над 1000 лв. Това само цигари, гориво да се ходи на работа, храна на децата в училище (не у нас) и курсовете им. Ами консумативи, храна вкъщи, домашни потреби, дрехи, сметки за телефони (и 4-мата сме със смарт, някои и с по два), нормални забавления и т.н. Кредити нямаме и за подобен стандарт при 4-членно семейство с ученици ти трябват около 3500-4000 лв. за нормален живот без лишения от към храна, дрехи и нормални почивки като за бели хора.
Съгласен съм с тези цифри, bace.Изобщо не знам тия деца как се гледат, верно си е е*ало мамата..  Ухилен
Активен

Страници: [1] 2
  Изпечатай  

Отиди на: