Пикап, ефективни запознанства, флирт и свалки (Pick-up Project форум)
Юли 04, 2020, 00:13 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Изгуби ли регистрационния е-мейл?

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията

"Дължа успеха си на това, че никога не давах и не приемах извинения." - Флорънс Найтингейл

Екипът на pickup-project организира пикап обучения. Не се колебай! Запиши се сега!
Начало
Правила
Търси
Вход
Страници: [1]
  Изпечатай  
Автор Тема: Как да започнем да инвестираме с малко пари и ниски разходи  (Прочетена 286 пъти)
StefanS
PuP Player
PuP Форум Майстор

Неактивен Неактивен

Публикации: 211

Профил
« -: Март 02, 2020, 14:33 »

Живеем в много интересно време, никога не е имало възможност човек да направи пари по-лесно отколкото когато и да било в миналото. Първо да уточня, ще говоря за инвестиране, което е различно от спекулация. Целта на тази тема е, когато погледнете 30 години напред в бъдещето да знаете, че има ГОЛЯМА ВЕРОЯТНОСТ да разполагате с някаква сума пари. Не мога да кажа точни проценти, но Бъфет го каза онзи ден най-добре - икономиката на САЩ след 30 години ще бъде в много по-добро състояние отколкото днес. Възможен ли е пълен разпад на цивилизацията такава каквато я познаваме - да, но е МАЛКО ВЕРОЯТНО. И тогава каквито инвестиции да имаш няма да ти пука, защото ще ти трябва оръжие, храна и вода.
 Също искам да покажа един много лесен и евтин (сравнително) начин всеки човек да се подсигури за бъдещето. Колкото по-рано човек започне да заделя определена сума за старини, толкова по-голяма сума ще има накрая. Търсил съм и умувал над различни варианти, все пак от много години не се осигурявам социално, и съответно няма да вземам каквато и да била пенсия/помощ от държавата. Разучавах варианти за ползване на "системата" в УК и Франция. Но навсякъде има един огромен недостатък - задължителна възраст която трябва да достигнеш за да получаваш своята пенсия. И тя е около 60-65 години. Отделно в целия процес има намесени приятели/счетоводители/фирми/документация, което означава че целия процес не зависи само от теб и може в определен момент нещо да се прецака. И то ще се прецака задължително.... а това не искам да се случва. Да, има много ползи да влезеш във Френската система, но е доббре да прекарваш времето си основно там, нещо което не ме вълнува за момента.
  И накрая реших - 1) застраховка живот с минималните условия и 2) инвестиция в ETF-и. Да го кажа направо - не вярвам във животозастраховането, напълно съм наясно че премията ми е надценена, че ще е по-изгодно да нямам застраховка и т.н.
1. Избрал минималния вариант - спестовна застраховка в Граве. Тя покрива само най-тежките заболявания, нетрудоспособност и малко неща. Целта е ако се наложи един ден да имам ликвидни пари с които да се задействам веднага, без да се налага да ликвидирам други инвестиции. Цената е около 1 000 евро на година. По договор, след 20 годии, минумума който ще получа е около 17 000 Евро. През целия период от 20 години действа покритието на застраховката.
2. Инвестиция в ЕТФ / индекс. Личното ми вярване е, че един Индекс (примерно Насдак) ще носи в дългосрочен план (мин 20 години) по-добра доходност отколкото инвестицията в акции в отделни компании. Няма да влизам в спор, винаги ще има компании които ще се представят по-добре, но те са изключенията, а аз не съм оракула от Небраска. Най-лесния и евтин вариант който съм открил засега е: https://etfmatic.com/
Не съм представител и целта не е реклама, а само споделям опит. Няма мининални изисквания за отваряне на сметка, и минимални вноски. Всеки в България може да го направи. Разходите за захранване в момента са точно 1.10 лева, толкова струва банков превод нареден през електронно банкиране. Такава трябва да е цената във всяка банка от 18 февруари 2020. Удържат и такси, повече можете да прочетет тук: https://brokerchooser.com/robo-advisors/reviews/etfmatic
Не мога да споделя личен опит, защото сумата ми е малка в момента. Важното е, че до 85 000 Лири се покриват според FCA. По-интересното е важното в случая е, че този тип инвестиция не се облага с данъци към настоящия момент. Всеки един дивидент/печалба се ре-инвестира обратно. Портфейла винаги е празен и 100% инвестиран според твоите лични цели. Което е и смисъла на инвестициите тип buy and hold. След 30 години продаваш портфейла и готово - кешираш, и едва тогава си плащаш необходимите данъци. Дотогава данъчни декларации не се попълват, инвестицията не се отразява никъде в данъчна декларация.
   Дали в момента е най-подходящо момент - и идея си нямам, знам какво се случва на финансовите пазари, но вече казах не съм спекулант, може много дълго време да си гледам баланса на минус (в момента е така), дори години. Нищо страшно, важното е всеки месец да правиш това което зависи от теб - да внасяш 20/50/100 лева, нищо повече. Цялата идея е, че това е един сравнително лесен, евтин и удобен метод за инвестиране. Дали е най-изгоден, ще се разбере след 20-30 години. Аз доверие на пенсионната система нямам, отделно нямам желание друг човек да ми взема такси за управление при положени че и сам мога да върши нещата.

Да, и 1 и 2 са супер скучни, няма подкасти, няма фойерверки, няма реклама, гадно е всеки месец да заделяш пари при положение че можеш да харчиш за нещо което ти носи удоволствие. Ако си млад, означава че си и безсмъртен, така че 1) е напълно излишно до около 30-35 годишна възраст. Но ако целта на един мъж е да е финансово независим, то определено трябва да се погрижи сам за това. Разбира се, че има и други варианти за инвестиране, с пари е много по-лесно, но тук става въпрос за достъпност. Ако някой има възможности - облигации, злато, имоти, бизнеси - винаги са варианти. Самолети, яхти и коли не са инвестиции.

Активен
Страници: [1]
  Изпечатай  

Отиди на: