Пикап, ефективни запознанства, флирт и свалки (Pick-up Project форум)
Декември 04, 2020, 13:52 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Изгуби ли регистрационния е-мейл?

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията

”С усърдие и концентрация с пламенна омраза… ти или обичаш, или мразиш. Ако живееш по средата – не се получава нищо." - Чарли Шийн

Екипът на pickup-project организира пикап обучения. Не се колебай! Запиши се сега!
Начало
Правила
Търси
Вход
Страници: [1]
  Изпечатай  
Автор Тема: Инвестиране в акции  (Прочетена 789 пъти)
vhT
PuP Форум Зарибен
*

Неактивен Неактивен

Публикации: 94

Профил
« -: Ноември 18, 2020, 19:46 »

Здравейте, някой интересува ли се от инвестиране в акции/фондове/криптовалути и т.н. От известно време се самообразовам на тази теми и преди около час някъде закупих първите си акции, ще ми е любопитно кой от вас пичове се занимава с подобни неща и да обменим малко опит на лс, а може и в темата, за да е достъпно за всеки който има интерес. Поздрави Усмивчица
Активен
stone
PuP Hero
PuP Форум ЗвЕзДа
*
*
*
*

Неактивен Неактивен

Публикации: 3877

Профил
« Отговор #1 -: Ноември 20, 2020, 07:22 »

Аз не само се самообразовам от над 20 години, ами и в университет съм ги учил инвестициите, и пак често се преебавам на пазара, та какво остава за някой, който сега почва. Не че не може да те споходи и късмета де, има и хора без да знаят някаква формална теория, но забогатели примерно защото сляпо вярвали в тесла и тя пък взе, че се качи х100 за няколко години макар и напълно неоправдано според книгите.
По-добре обаче инвестирай в индексни фондове и вкарвай някаква сума редовно, дори когато пазарът пада, а не се качва. Дългосрочно винаги ще се качва, поне докато хората ядат и пият, пушат, карат коли, купуват си телефони, с две думи докато икономиката се върти. Защото всеки похарчен долар от някого някъде по света отива като приход в някоя фирма, обикновено публична и търгувана на пазара, така че искаш да имаш възможно широк портфейл от акции във всички световни фирми, т.е. някакъв глобален индекс си избери.
Така ще имаш след години хубава сума спестена за пенсия, или пък за ебане на пички когато вече няма да ти пускат без пари само щото си млад и хубав. Не се надявай да забогатееш бързо, това води до разочарования.
Крипто пък и с пръчка не го пипам. Не казвам, че това е било вярното решение ретроспективно погледнато предвид какво става последните 10 години, но кой знае какво ще стане следващите 10... За мен си е пирамида, но някои хора и от пирамиди печелят добре.
Успех!
Активен
StefanS
PuP Player
PuP Форум Майстор

Неактивен Неактивен

Публикации: 232

Профил
« Отговор #2 -: Ноември 20, 2020, 09:51 »

VhT, stone е абсолютно прав. Първо трябва да разбереш/осъзнаеш каква е целта на инвестирането ти.
Ако ще е да си вдигаш адреналина и трейдваш (модерната дума за спекулация), няма нищо лошо. Но така богат няма да станеш. Въпрос на време е да изгубиш всичко, еле пък ако търгуваш с leverage.

Ако искаш да си богат, учи се от хората които са го направили по този начн - Бъфет, Мънгър, Jean Marie Eveillard, Martin Whitman, Seth Clarman, да не изброявам всички валю инвестори. Кое е общото - всички използват лист, химикал, и елементарни модели за оценки - логика, разум, 2-3-5 съотношения. НО няма нищо секси в целия процес - 5-6-7-10 часа на ден четене и четене. И ако евентуално веднъж-дваж в годината направиш сделка, това е свръх търговия. Четене, мислене, въздържание. Особено в полудели пазари като днешния. Това е най-трудно, FOMO - страхът да не пропуснеш сделките на живота си.
Инвестирането не е за всеки, хората трудно го разбират това. Както не от всеки става баскетболист, хирург, военен, така не всеки може да стане инвеститор. Прецени внимателно дали имаш тази предразположеност, ако не - index fund. С други думи - средна пазарна доходност.

Богат (не само на финансовите пазари) не се става за един ден. Богат се става с натрупване:
1. Харчиш всеки месец по-малко отколкото печелиш.
2. Тези пари ги инвестираш разумно (спекулациите не се броят - биткойни, тесли - също)
3. Чакаш времето и compund interest (сложната лихва) да си свърши работата. След 30 години, 3 600 месеца или 11 000 дни има много голяма вероятност да имаш над 1-2 милион в джоба си.
Трябва да се лишаваш цели 11 000 дни, докато твоите връстници ще ходят по почивки, ще жулят наркотици, партита, мацки.... а ти ще спестяваш и ще прескачаш доста често тия забавления.
Ако не си способен да минеш тоя път, не се захващай, не е за тебе.

А точно в този момент една златна монета (филхармоника, кругеранд) е перфектна застраховка за евентуални бъдещи социални сътресения. Които пък не изглеждат вече толкова невероятни.
Активен
Dankata
PuP Masterpiece
PuP Форум Сенсей
*

Неактивен Неактивен

Публикации: 497

Профил WWW
« Отговор #3 -: Ноември 20, 2020, 18:16 »

2018 биткой 3000$
2020 биткой 18 000$

Въведат ли законодателството всички институции ще инвестират в биткой.

2025 биткой 100 000$?

Веднъж стане ли облагаем асет ще може да пазаруваш онлайн навсякъде.

2019 общата капитализация беше 300млрд$
2020 - 520 млрд
Откъде са дошли тези 200млрд? От алчни трейдъри или от фондове които не искат да загубят от обезценяването на долара. Обезценяването на долара ще се усилва, Китай скоро ще е Номер1 икономика.
Ще инвестират ли западните капитали в юан или ще предпочетат несигурния биткой?

Активен

Цитат
Обърква ни псевдоморала в който израстваме и академичното ни образование защото ни накарат да си въобразим че сме се извисили над природата, която е във всеки от нас.
Цитат на: Ray Dalio
Да бъдеш успешен има повече общо с това, да знаеш какво да направиш с незнанието си.
btw
PuP Knight
PuP Форум Шампион
*

Неактивен Неактивен

Публикации: 1339

Профил
« Отговор #4 -: Ноември 20, 2020, 19:57 »

..
Хич не е от обезценяването на долъра. Долъра няма нищо общо. От халвинга е, и го очаквах от повече от година. И хич няма да е 2025та
Иначе подкрепям мнението на Стоун, за пирамидите, "Защо не".
Активен
Dankata
PuP Masterpiece
PuP Форум Сенсей
*

Неактивен Неактивен

Профил WWW
« Отговор #5 -: Ноември 20, 2020, 21:04 »

Има логика в това да е от халвинга. Ако е така значи след пандемията, когато хората почнат да харчат отново, ще се върне на 8- 10 000, предполагам?

А какво мислиш за Нио,  китайския конкурент на тесла. Този месец,  подписаха търговското споразумение което обхваща 2мрлд  човекав азия- звучи като добър потенциал за растеж?

Активен

Цитат
Обърква ни псевдоморала в който израстваме и академичното ни образование защото ни накарат да си въобразим че сме се извисили над природата, която е във всеки от нас.
Да бъдеш успешен има повече общо с това, да знаеш какво да направиш с незнанието си.
BEVOD
PuP Форум Зарибен
*

Неактивен Неактивен

Публикации: 52

Профил
« Отговор #6 -: Ноември 20, 2020, 22:08 »

Според мен NIO определено си заслужава като инвестиция. Електрическите коли са бъдещето, Китай в близките 10 години най-вероятно ще се задържи като световен икономически лидер, компанията има много добри резултати за краткото време, което е на пазара, азиатците ще си предпочитат своето производство пред Tesla и като цяло в момента има огромен интерес спрямо акциите на NIO от страна на инвеститорите, а високото търсене води и до качване на цената.
Активен
StefanS
PuP Player
PuP Форум Майстор

Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #7 -: Ноември 21, 2020, 07:42 »

Въведат ли законодателството всички институции ще инвестират в биткой.

Законодателство ще има, но не така както си го мислиш. Към този момент, почти всички централни банки - САЩ, Китай, ЕЦБ, имат планове за въвеждане на дигитални валути. Въпрос на време е. Познай какво ще се случи с една конкурентна валута като Биткойна? Същото което е станало и със златото 30-те години в САЩ миналият век. Обявяват притежаването му за незаконно и voala. Дали някоя институция ще се занимава с незаконни неща? Нито някоя фирма ще приема разплащанията ти. Пък ти имай хиляда Биткойни
Това е един много вероятен сценарий.
Реално какво е Биткойн? Колко му е intrisic value (присъщата му стойност)? Не ви ли прави впечатление, думите които се използват за да го опишат - той се "копае", от "миньори". Когато погледнеш картинка в интернет виждаш златна монета. Така се облича в "легитимност". Защото ако обясниш на някой че Биткойн е едно такова, където се получава от постоянното пресмятане на видокартите на уравнение.... става сещаша се какво. Прозира отдалече че става дума за нещо като нищо. Отделно е необходимо електричество за използването му. Присъщата му стойност е точно НУЛА. Има хиляди криптовалути, защо Х да е по-ценна от У?
Не казвам че е лоша идея, напротив страхотна е. Но все пак става въпрос за Хомо Сапиенс, той ще намери начин да я експлоатира, да излъже, да измами, фалшифицира (да, знам не можело), дай му само време и достатъчно стимул.

https://pickup-project.net/forum/index.php?topic=8615.0

Виж темата, и там си писал, аз също. Нека оставаим мечтите настрани, кажи твоята "прогноза" кажи колко ще струва това чудо на 21.11.2020. Приемаме че имаш 20 000 долара, аз също. Дай да видим кой ще има по-добър резултат след една година. Spot цената на златото е 1870 долара/унция. Аз купувам 10.7 унции злато.
Активен
StefanS
PuP Player
PuP Форум Майстор

Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #8 -: Ноември 21, 2020, 08:05 »

Според мен NIO определено си заслужава като инвестиция.

Добре де, какво точно си заслужава? Някой изобщо гледа ли Balance sheet, Cash flow Statement, Income Statement на компаниите. Тая фирма не струва нищо! За какво бъдещ говорим, погледни миналото. За 2019 тя е с 11 МИлиарда оперативна загуба, преходните - съответно 10, 5 и 3 МИлиарда.
Финансира се изцяло с издаването на облигации/дълг или продажба на собствените си акции. И в двата случая е огромен МИНУС за всеки еидн инвеститор.
Колко коли трябва да продадат на година, за да могат да ликвидират целия този дълг, като едновременно с това поддържат и прозводство/развитие?
Пасиви за 20 милиарда, активи за 14. В момента shareholder's equity е МИНУС ШЕСТ МИЛАРДА. Ти плащаш 40 долара за да купиш подобно чудо? Да си купиш компания която е с присъща отрицателна стойност?
По-добре търкай билетчата, срещу всеки един лев ще получиш 50 стотинки, в този случай получаваш МИНУС двайсет стотинки.

ВЪзможно ли е изведнъж тази компания да се възроди и да стане най-най-най. Разбира се, но е много малко вероятно да се случи.
Възможно ли е да се ожениш за най-голямата курва, с три деца от три предишни брака, цялата с татуирови, а тя никога повече да не спи с друг мъж? Възможно е, но малко вероятно.

Надявам се схващаш логиката, когато купуваш боклук, не очаквай да получиш нещо по-различни от боклук. Без значение какво ти казва компанията. Зад всяка Акция стои Компания. Докато стигнеш въпроса с цената, трябва да минеш много дълъг път дали изобщо си заслужава да притежаваш определена акция. Има цели сектори и бизнеси които не си заслужават, поради същността на бизнеса и начина по който оперират. Другото важно нещо - добра компания не означава непремено добра/печеливша акция.Но лоша компания задължително ще те вкара в неприянтости (отнася се и за хората). Една от най-дълго притежаваните компании на Бъфет е See's Candy. Невероятно скучна компания която прозивежда шоколадови бонбони. Друга - Кока Кола. Има и тухларна дори....

И при компаниите и при хората, най-точният индикатор за бъдещо поведение е МИНАЛОТО поведение. Не гледай какво то казват хората/компаниите, гледай какви ги вършат реално.
Активен
Dankata
PuP Masterpiece
PuP Форум Сенсей
*

Неактивен Неактивен

Профил WWW
« Отговор #9 -: Ноември 21, 2020, 14:23 »

кажи твоята "прогноза" кажи колко ще струва това чудо на 21.11.2020. Приемаме че имаш 20 000 долара, аз също. Дай да видим кой ще има по-добър резултат след една година. Spot цената на златото е 1870 долара/унция. Аз купувам 10.7 унции злато.
Да кажем, сега купувам една единица. Прогнозата ми за 21.11.2021 - ще струва 9 000 долара.
Прогноза за 21.11.2025 - 80 000.

Също не изключвам варианта да се забрани от закона както казваш, поради очевидни тъмно сиви причини.

Иначе според моя опит-  от 1200 долара за 2 години сега имам 120 долара.

За Нио също видях че са на загуба с продажбите, но предполагам е защото не инвестират в реклама , а инвестират в технологична разработка. Но дори и да започнат да са на печалба могат да банкрутират във всеки един момент под влияние на несигурност на външната среда.
Активен

Цитат
BEVOD
PuP Форум Зарибен
*

Неактивен Неактивен

Публикации: 52

Профил
« Отговор #10 -: Ноември 21, 2020, 16:34 »

Доста логичен начин на мислене имаш StefanS и явно разбираш от сферата, но за няколко месеца от както следя цената на акциите на NIO тя се качи от 13 долара до 50, като the fear of missing out в момента е доста висок сред инвеститорите. Market cap-ът вече е по-висок отколкото на някои утвърдени автомобилни компании, продажбите растат според данните за последното тримесечие. Китай като държава определено ще ги подкрепя в развитието, батериите им са революционни. Самата индустрия на електромобили ще се разраства още повече в бъдеще и най-вероятно NIO ще се утвърди като водеща компания. Може и да греша, само времето ще покаже, но в дългосрочен план очаквам още няколко стотин процента покачване на цената за акция.
Активен
commandante40
PuP Player
PuP Форум Зарибен

Неактивен Неактивен

Публикации: 47

Профил
« Отговор #11 -: Ноември 21, 2020, 17:03 »

Сори, че не съм баш по темата, но да споделя и моят опит Усмивчица Акции съм купувал единствено на БФБ и държах не много голяма сума - около 10к, разпределена между Софарма, Градус, София комерс заложни къщи и Адванс терафонд и добре, че разкарах всичко. Мисля си, че към днешна дата единствените акции на българска компания, които си заслужават, са привилигированите акции на София комерс, изплащат грубо около 10% годишен дивидент. Инвестирам само в real estate и нищо друго, но там си трябва бая смелост да влизаш в по-големи дългове. Просто акциите и криптовалутите са ми доста непонятни. Ако си по-млад, съветът ми е да събереш 20к за първа вноска и да имаш спестени 10к като авариен фонд, за да си купиш първото собствено жилище, не много голямо - едностаен или двустаен апартамент и препоръчително е да е в София, другаде в България аз пари не бих вкарал. Примерно в Студентски едностайните вървят по 100к и след време като ти трябва по-голям ще си го даваш под наем.
Активен

Every man dies, not every man really lives.
vhT
PuP Форум Зарибен
*

Неактивен Неактивен

Публикации: 94

Профил
« Отговор #12 -: Ноември 21, 2020, 20:33 »

Сори, че не съм баш по темата, но да споделя и моят опит Усмивчица...

Имам план за хранителент магазин с готвени ястия за вкъщи, живея в малък град и си мисля, че магазин на хубаво място с добър маркетинг и няквкави ежемесечни томболи/награди/ваучери би могъл да избие рибата. Колкото до готвените ястия има кетъринги които предлагат, но качеството е слабо и хората избягват, от друга страна се запознавам и чувам за все повече хора които поръчват за вечеря вместо да готвят. Не знам, ще видим на пролет като се позакрепят нещата и да посъбера някой лев за начален капитал и самоучастие, то е ясно ще ще се тегли поне едно 10-12к заем, пожелайте ми успех, бирите са от мен  Намигване
Активен
Manowar
PuP Knight
PuP Форум Шампион
*
*

Неактивен Неактивен

Публикации: 1007

Профил
« Отговор #13 -: Ноември 22, 2020, 10:42 »

От няколко години, залитам към тая работа. Не съм се образовал задълбочено, нито съм чел книги. Имам приятели които изядоха десетки книги и стотици статии, десетки семинара. Друго освен да изгубят крупни суми не постигнаха. Единия дори напусна работата си за да става спекулант. В началото на Ковида му дадох заем. Хах.
Много хора се зарибиха с тази простотия. За пример, ходихме на кънки с едни приятели, единия който за пръв път се качваше толкова си повярва, че накрая си счупи ръката. Поради късмета на начинаещия първите 2-3 сделки винаги носят мизерна печалба. И след това потъваш. 2 години разцъквах демо, след това инвестирах 200 лв, направих разлика от +11 лв, след това изгубих 130, разпсувах се и преустанових тази глупост. Дори бях забравил, че имам акаунт. След това пак влязох направих около +600, работата ме грабна и пак забравих че имам сметка. Когато, в китай се заговори за вируса, се сетих, че имам пари там. Направих доста парички, и март месец и след това при възтановяването на пазара.

Аз лично тараша само на CFD, най-сигурният начин да си занулиш сметката. Но, за добро или лошо предпочитам динамичната игра. Тази година е перфектна.

В момента пазарите са много нестабилни, което е златна възможност за пишмян трейдърете като мен. Защото дори и да направиш грешка, има твърде голяма вероятност с малко търпение в рамките на няколко дни да си изкараш парите ако не на печалба най-малко на близо до нулата. Докато при стабилна крива, може и да не дочакаш поправка.
Не инвестирам дългосрочно, нито в ETF. В момента очаквам ексцесии и нестабилност в целия свят. А и смятам, че пазара е твърде надценен. Не може, полуфалирали компании да поскъпват вечно. Та те не са имали печалба от самото си създаване. Вярвам, че се намираме в огромен балон. На който не му остава много.

Както казват, старите хора. Бика се качва по стълбите, но Мечката скача през прозореца.

В момента виждам, празни кръчми, празни магазини, виждам как хората си стискат парите и отлагат покупка на жилище, автомобил. Някой отложиха дори заплождането на жените си. Виждам конфликти в цял свят, виждам нестабилност на правителствата. Виждам върлуващ Грип, и същевременно SPX 500 е много по скъп отколкото февруари месец...

Лично за мен, в момента целия пазар е изнасилен до потенциалния си връх. Смятам, че скоро ще станем свидетели на Март месец. И точно когато напипан дъното на пазара, ще вкарам дългосрочно, като за мен дългосрочно означава година или две. Излишни пари нямам, стремя се парите ми винаги да са в обръщение и винаги да са лесно достъпни, защото нищо не се знае.

Не бих вкарал голяма сума за срок от 30 години, защото живота няма гаранции, не се знае дали няма да ме нападне някой екстремист мачетето, както съм пиян като куче да лазя по към вкъщи и после да трябва да обеснявам на Свети Петър, че имам да взимам от Иторо пара.

Ако някой има излишни пари, то Стоун е човека който го е казал!

Нещо много важно. Колкото и да четеш колкото и да знеш, колкото и да се съветваш нямаш никакви гаранции за нищо. Достатърчно е Мъск да изпуши една трева в радиото и си преебан. Единствения начин да прокопсаш е да се стремиш да мислиш като богатите хора. За нещастие, те са твърде пестеливи в обеснянията за себе си.

В заключение, ще кажа само едно. Да се опитваш да предвиждаш нещата и да правиш планове е на ръба на безполезното. Защото поне според моите наблюдения, пазара винаги изпреварва събитията. Ако ти си разбрал, че да речем, Тесла ще пусна нов модел или е разбработила нова Батерия, това означава, че много много хора преди теб са го разбрали и вече са предприели дейстивия, в най добрия случай ще уцелиш върха на осцилацията. Ако си разбрал, че банките нямат достатъчно злато и са решили да купят, това означава, че вече момента е пропуснат.
Има технологично време докато новините стигнат до такива дрисльовци като нас. Обикновенно няколко часа до 1 ден за чуждите издания и ден до 2 за Българските. В това време, вече работата е свършена. И тези които определят, движението на пазара, вече са направили избора си и чакат мършоядите като нас да надуят още малко преди да си изкарат печалбата и пазара да се уравновеси.

Аз например, напоследък имам най добри резултати когато забележа, че бика или баба меца играе някъде просто изчаквам да се наиграят и да започнат да вадят за да вляза и аз.
Активен

Fortuna incepto signatur!
stone
PuP Hero
PuP Форум ЗвЕзДа
*
*
*
*

Неактивен Неактивен

Публикации: 3877

Профил
« Отговор #14 -: Ноември 25, 2020, 05:37 »

Хубаво е човек да разграничава какво е разход, какво е спекулация, и какво е инвестиция, а именно:
1. ДЦК, облигации, депозити - по договор получаваш лихва, която ти я плаща този, който ти ползва парите
2. Акции - все едно купуваш дял от фирмата, тя работи и продава нещо, печели, и твоят дял от печалбата или разпределя като дивидент и ти като собственик получаваш нещо, или го реинвестира и стойността на твоя дял се покачва. Има риск фирмата да не спечели нищо - заради конкуренция, пазарни или технологични промени, кризи, или пък спечеленото да отива само да покрие дълговете на фирмата, ако се е финансирала с много дълг, освен с капитал от акционери. Също има риск от измами или неетично поведение, примерно СЕО-тата обикновено работят за собствените си бонуси, вместо за благото на акционерите. Книги могат да се изпишат, няма да се разпростирам.
3. Директно в активи - апартамент под наем, кафене/заведение, фабрика или друг бизнес - тук освен бизнес-риска има и вложен личен труд, за мен това е хибрид между инвестиция и работа, така че е редно човек да си приспадне от дохода цената на времето, което е трябвало да вложи. Инак по-добре да работиш за заплата (където друг поема риска) ако това време е твърде много, за да оправдае дохода.

"Инвестиция" в тунинг на колата, в нови дрехи, и др. подобни - това не е инвестиция, а разход.
"Инвестиция" в биткойни, CFD-та, валутни двойки, и др. подобни - това не е инвестиция, а спекулация. Когато купуваш нещо, което само по себе си не служи за нищо, не може да се ползва и не генерира доход от само себе си, а идеята ти е след време да го продаш на друг човек, който да ти плати повече за него - това не се казва инвестиция, а спекулация. И от спекулации може да се спечели много (някои хора са милиардери от такива неща), но може и да се изгуби много. Обикновеният човек обикновено губи, а печелят акулите, които това им е работата. Обикновен човек ако иска да се наиграе и да изпита тръпката от риска, по-добре в казиното - там барем дават пиене и мезета без пари.

Също гледам, някои пичове са писали, че вкарали 200 кинта или 1200 кинта... така не става. Не може да се забогатее с един удар. Става както е писал Стефан - вкарваш всеки месец по 200 кинта. Започваш млад, 20-годишен. Точно както е написал той, 30 години инвестираш, като вдигаш сумата когато доходът ти расте. И натрупаното плюс дохода след време става една солидна сума. И ето те тогава теб на 50, можеш ако искаш да ходиш в Тайланд да ебеш 18-годишни пички, можеш да ходиш на риба по цял ден, или да правиш каквото си искаш - а наборите ти, които на младини са изпивали всичко, ще смятят колко ще им е пенсията и ще доживеят ли до нея.
Не бойте се от кризи, кризите са по 6 месеца или 1 година. Тук говорим за 30-годишен хоризонт. Докато има хора на света, които харчат пари, тези пари отиват някъде (обикновено в сметките на фирмите лидери на пазара). Ако ти имаш дял в тези фирми, няма как да фалираш - освен ако не стане катаклизъм, световна война, революция, падне астероид, или излезе нов вирус ама не с 2% смъртност, а 90%. Тогава обаче ще има достатъчно над какво друго да размишляваме и достатъчно ежедневни проблеми за решаване, за да ни пука за миналите ни неуспешни инвестиции.
Активен
Manowar
PuP Knight
PuP Форум Шампион
*
*

Неактивен Неактивен

Публикации: 1007

Профил
« Отговор #15 -: Ноември 25, 2020, 19:31 »

stone - Ти си съвсем прав.
Но за мен, например като човек който няма представа от цялата тази игра и терминология. Думата *инвестиция* има много широк набор от приложения.
За някоя дама, новите цици и джуки със сигурност минават за инвестиция, които имат потенциала не само да избият вложеното но и да припечелят допълнително.
За някой младеж, покупката на автомобил, също би се явила инвестиция, защото ще му помогне да подобри успехите си с дамите които са инвестирали в цици и джуки.

Прав си, че има хора които са забогатели от спекулации, има и такива забогатели от ТоТо. Обикновенните баламурници като нас, мога да си играят. Преди играехме на змията в Нокията, сега разцъкваме в +450+50(за да няма реклама) хах.

Долар кост левъридж, май се казваше това за което говорите със Стефан. Но нещата и там не са твърде розови и приятни. В диалозите и рекламите, клиповете и четивата на тема - дългосрочно, редовно и помалко се остава с впечетление, че там нещата са толкова сигурни, че няма вариант да прегориш. И това донякъде е вярно.
Но също както при спекулациите с CFD, най-големия проблем е, човешкия фактор. Защото ако не е алчността, страха, прибързаността и глупостта на човека, CFD също могат да бъдат доходни, много при това и много по-бързо. Защото 30 години са един много дълъг период от време, никой не иска да чака края на живота си за да забогатее. Аз също, защото след 30 години, ще съм приближил края му опасно много.

Някой може ли да сметне, за 3 години ако всеки месец бутам по 200 лв, на индекс с възвращаемост 10%(което ми звучи фантастично) колко ще станат в крайна сметка след като си платиш и данъка?
Активен

Fortuna incepto signatur!
StefanS
PuP Player
PuP Форум Майстор

Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #16 -: Ноември 26, 2020, 08:13 »

колко ще станат в крайна сметка след като си платиш и данъка?

Manowar, задаваш много хубави въпроси. Ще имаш точно 8351.28 лева. И ще дължиш точно нула лева данък, защото... ами защото такива са законите в България. Ако си купил ЕТФ/акции който се търгува на Европейска борса не дължиш капиталова печалба, ако евентуално направиш таква. Дължиш данък върху дивидента, НО, ако избереш ЕТФ който е accumulating, т.е не изплаща дивидентите а ги реинвестира, си спестяваш и това главоболие. Нищо не дължиш на държавата, само годишната такса на ЕТФ, която е примерно 1%.

Има много НО-та в цялата работа. Прав си, че звучи прекалено хубаво за да е истина. Аз съм твърдо против ЕТФ-те, смятам че скоро ще започната да правят големи проблеми. Но какъв друг избор има average Joe? ЕТФ-те са чудесен вариант за човек който не иска да се учи в тази насока и който не иска да се занимава с инвестиране, постоянно четене и т.н. Моята цел е поне 13-15% годишно, но избрал съм тоя път, това е детската ми мечта, харесва ми, и предпочитам цифрите и отчетите пред хората (в повечето случаи). Писах вече, не е за всеки. От мен не става продавач/търговец.

Още нещо - трябва да разглеждаме нещата в светлината на вероятности а не сигурности. Нищо не е сигурно, но можеш да повишиш/понижиш вероятността си за успех с действията си. Едва ли има смисъл да те убеждавам, че ако се качиш на една бутилка уиски в колата и караш с двеста, вероятността за катастрофа отива в небесата. И обратно, ако си трезвен, спазваш огрнаиченията и си внимателен, вероятността да достигнеш крайната си точка е много голяма.
Има огромна вероятност да доживееш до 2050 година! Огромна! Средната продължителност на живот в България е около 75 години за мъжете. Това е целта на тези инвестиции - да си осигуриш един добър стандарт на живот и тогава, в бъдещето. Защото всичко ще бъде по-скъпо, това е сигурно, има инфлация, обезценка на валута и мног други. И когато си на 55-60 години, ще имаш още около 15-20 години живот.
Няма смисъл да ти казвам колко е зле положението на пенсионерите в България, аз не искам същата съдба. Не очаквам Държавата да се грижи за мен (тя е много лош стопанин), нито семейство/деца. Не искам след 30 години когато вляза в магазина да си купя едно кебапче с което да си направя цяла супа. И едно "сирене" за 3 лева, защото истинското е 10 лева. Ще искам и тогава да пътувам, да карам кола, да ходя на лов, да си купувам обувки/дрехи, да се глезя, да жуля млади пичета и да се храня също толкова пълноценно.

Погледни го и под друг ъгъл - ако не ги даваш за бъдещият Menowar, къде ще ги похарчиш? Всяка покупка/услуга ти се облага с 20% ДДС, т.е. Държавата ги прибира. Вместо 200 лева, веднага станаха 160. Това е най-големия парадокс на нашето време - когато имаш пари, можеш да плащаш нищожни данъци, не се отнася само за България. Имаш десетки алтернативи да "пренесеш" богатството си в бъдещето с почти нулева цена. По-добре е да имаш оръжие и да не ти се налага да го използваш, отколкото да нямаш и да ти потрябва.
Активен
btw
PuP Knight
PuP Форум Шампион
*

Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #17 -: Ноември 26, 2020, 19:33 »

Има логика в това да е от халвинга. Ако е така значи след пандемията, когато хората почнат да харчат отново, ще се върне на 8- 10 000, предполагам?
Не. Не вярвам в близките години. След нг, може и да има кратки корекции в цената, но едва ли под 13.

Нека оставаим мечтите настрани, кажи твоята "прогноза" кажи колко ще струва това чудо на 21.11.2020. Приемаме че имаш 20 000 долара, аз също. Дай да видим кой ще има по-добър резултат след една година. Spot цената на златото е 1870 долара/унция. Аз купувам 10.7 унции злато.
Предполагам си искал да кажеш 11.2021ва, щото за 1 ден няма какво да се предвижда.
И без да съм особенно компетентен, по темата с инвестирането, принципно бих се съгласил с теб. Но точно за този период който си посочил, аз лично бих заложил на биткойна (и дори вече го правя).
И не казвам, че ще победя, а казвам че ще бия с много, както хората и кучетата си не бият даже. В пъти. Грозно и недвусмислено. Приемам залога на един джак, но трябва да знаеш, че колкото и абсурдно да изглеждат нещата понякога, ако трябва вселенските закони, започват да работят наобратно, но хвана ли се на бас, аз облози не губя. Нещо като дефект в системата, или древно проклятие, не знам. Но ако не вярваш, питай рикошет, ще ти потвърди.
Както и да е, излишно е да коментираме сега. След година, ако се сетим за темата, ще се види. Усмивчица

Както и да е. Включих се в темата да отбележа едно кратко разяснение. Което мисля, е съществено.
Това което Стоун спомена за инвестирането и спекулата. Инвестирането, едва ли има много хора които го правят в днешно време в, този смисъл на думата.
Повечето хора които се занимават с акции, се занимават с това което е описал като спекула. И се прави с абсолютно всичко. Както с валути, дори още по-добре и с акции.
Първо, по-голямата част от платформите на които се търгува, изобщо не изплащат дивиденти. И изобщо не притежаваш акции. Всъщност си закупуваш залог, като в еврофутбола, когато залагаш на отбор. За това му викат "големия хазарт".
Акцията уж се притежава от платформата на която търгуваш, а ти купуваш разликата в цената от настоящия момент, към бъдещ. Съответно в дълга или къса позиция, като съответно разликата е, дали сега купуваш и в бъдеще време продаваш, или сега продаваш, а плащането извършваш в бъдеща цена. Това нещо се нарича договор за разлика, м/у теб и платформата, а ти притежание нямаш, съответно не ти се полагат дивиденти. И съответно си заплащаш солидна такса, за откриване на позицията, и още една за всеки ден в който позицията е отворена.

И тъй като все пак акциите и валутите, и икономиката не са футболен мач, и се движат мудно, само с това не е достатъчно хазартно. И малките играчи няма как да спечелят нещо значимо. Или да загубят.

За това платформите предлагат ливъридж. А хората ги използват. В превод - лост.
Лоста представлява най простичко коефициент. Примерно ливъридж х20 - загубите или печалбите х20. Как бачка.
Много просто.
Платформата на която търгуваш ти дава един вид заем към всяка твоя сделка. Примерно купуваш една акция за 1000лв с ливъридж х100. Ти даваш 10лв, пкатформата останалите 990лв. Почва да звучи фантастично, ама не е. Когато настъпи корекция в цената, и акцията започне да расте имаш изключителната възможност с 10лв да цапнеш 500лв. Ако дочакаш акцията да поскъпбе с 50%, и цялата печалба си е за тебе. Обаче когато акцията започне да пада, не е нужно да ти е силна математиката, за да сметнеш каква нищожна корекция в цената на долу е нужна за да загубиш 10лв. Всъщност достатъчно е да падне на 990лв. Всъщност по малко, защото плащаш и такси. И когато това се случи, платформата или компенсира от баланса ти, или ще закрие позицията, и с 10те лв е приключено.

Една втора вметка. От няколко години има закон в Европейския съюз и всички членки, който регулира нивата на ливъридж в платформите и търговците в нея. И по груб спомен, беше около 20 (беше различен за различните инстроменти, но там някъде) . Преди това се търгуваше със всякакви, срещаха се включително и 500.
Сега за да търгуваш с по-голям ливъридж от този който го водят любителски, трябва да декларираш че си професионален трейдър, като се доказваше с 3 критерия на които трябва да отговаряш. Едното беше стаж. Активна търговия за последните 3 или 5 години, не помня. Капитал 100 000, мисля че беше. И третия не го помня.
Активен
StefanS
PuP Player
PuP Форум Майстор

Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #18 -: Ноември 27, 2020, 08:11 »

@btw,
точно в този момент - 08:00, 27.11.2020, СПот цена на златото - 1812 УСД, Биткоин - 17345 УСД.
С 20К аз купувам 11.03 унции злато, а ти - 1.153 bitcoin
На 28.11.2021 ще видим кой ще е с по-добъ резултат. Алкохол не пия, но имам други пороци. Нека баса е сто лева, платими по банков път/пейпол/ел. портфейли. Последна добавка - смятаме резултата на крайната дата, ако биткойна е отишъл до 100К, но ти не си кеширал а се върне на 10К на датата - вземаме цената на датата 27.11.2021.
Ако ще търгуваш с него междувременно, ще трябва да посочваш сделките в реално време, с пост тук в темата. Не гоним Волатилност, ясно е че биткойна е по-волатилен.

Хубаво си описал нещата за levergage-a. Още в първия пост написах - ако ще се инвестира, leverage не се използва. Тоя инструмент е много бърз път към фалита. Никой не е успял да го надхитри - нито LTCM, BEar Stearns, Lehman Brothers, на път са сега много фондове затънали до гуша в същите лайна - Blackstone group, Appolo, да не изпроявам.
  Цялата идея е, по някаква неясна причина хората мислят че ще прочетат една-две книги, ще цъкнат 2-3 пъти с мишката/на телефона и ще стната "трйдъри" и милионери. Едва ли не това е най-лесната професия на земята. Че то за един обущар ще трябва да учиш с години, за продавач в магазина се иска поне 6-8 месеца за да влезеш в час, но когато опре до борсите - хоп, след два дни вече всеки е специалист и кандидат милионер.
  Еми не е, иска си много работа и четене. И много корав характер защото с години ще ти се налага да плуваш срещу течението. Ще бъдеш прав, но срещу Пазара не можеш да вървиш, ще трябва той сам да се осъзнае. И трябва да го правиш всеки ден, да си лягаш с идеята и факта че си загубил временно пари (50% дроп даун) но в long term ще си прав и ще си спечелил Битката. Във времена като днешните ще се чудиш, ти ли си лудия, ще започнеш да се съмняваш в решенията си и реалността. Не е за всеки тая работа, ако някой ще си набутва парите, поне аз знам по-приятни начини от това да си купуваш виртуална тоалетна хартия, каквито са повечето акции в момента. 
Активен
btw
PuP Knight
PuP Форум Шампион
*

Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #19 -: Ноември 27, 2020, 21:23 »

...
Баса ще го откажа. Идеята ми беше да е приятелски. Нямам намерение да те обирам, и да си разменяме банкови сметки. Ако исках да печеля от теб, щях да ти кажа да играем покер.

Сделките които правя няма да ги поствам. Защото ще променят резултата още от сега. А облога е приятелски. За измерване, ще използваме просто числата които си написал

Активен
Страници: [1]
  Изпечатай  

Отиди на: