btw не си много прав - пазара е децентрализиран и след Ямайското споразумение валутните курсове (основните) са оставени плаващи на пазарен принцип. Да централните банки се намесват, но не винаги и не всички... някои по-агресивно (Швейцарската например), някои почти хич.

Как ще е децентрализиран пазара бе, човек. Наричат се ФИАТни пари - декрет. Не твои, не мои. Не знам кво гласи Ямайското споразумение, ама ако не гласи, че фед нямат контрол върху печата, или ако имат, че ти имаш право да печаташ у вас валути на цветния си принтер, няма нищо плаващо. Доста ме съмнява това да пише в Ямайското споразомение, последно като гледах мисля, че се лежеше 5 години. Иначе и аз имам интерес към едно такова споразумение.
Представи си го така. Аз ти предлагам да си поръчаме пица двамата. Да си я цепим. Плащаме я. Обаче аз ще я режа. Ти ще си избереш едно парче. Като я срежа през средата всичко е окей. Но аз разбира се ще я завъртя на 90 градуса и ще я срежа още веднъж. След това на 45 и ще я срежа още веднъж. И отново. И отново. Мога да продължавам до безкрай, а ти наричаш пицата децентрализирана, и че аз нямам контрол над грамажа който ти се полага от общото. Напротив - имам пълния контрол.
Заеби печата. Той не е единствения механизъм с който управляваш валутния курс. Лихвените проценти. Дето толкова ги говорят. Що според тебе. Свалят лихвените проценти, хипотетичен пример - от 10% на 0,1%. Само да вметна, че "полезната" инфлация в букварите се водеше 3% ако не се бъркам. Значи кво излиза, до миналата година, за да си купя една къща за 100к на ипотека, които ще взема от теб в най-добрия случай, след 1 година ще ти дължа 110к. Ти ще си с 10к напред. Нормално е, дал си ми пари на заем. Обаче в ситуацията с ниския лихвен процент, излиза, че след година ще ти дължа 101к. Като прибавиш инфлацията, излиза, че ти ми плащаш щото съм ти взел парите да ги похарча. Ти ми правиш услуга, после трябва да ме черпиш. То хубаво, ама нали има и други тарикати, няма да съм единствения който ще иска безплатен кредит. И кво правим. Милиарди долари почват да се наливат в имоти. Това нали се сещаш как започва да влияе на цената на имотите. И не само в имоти. Във всичко - акции, злато, стартъп шитни, бизнеси. И когато започне във всичко, и големите парични потоци започнат да напускат долара, и да се вливат в Квото се сетиш, Квото се сетиш започва да скача. Курсът USD/Квото се сетиш удря в едната посока, а това ти е определението за инфлация. Не се притеснявай, че няма да има за всички пари. Фед имат решение на това - ще напечатат нови.
Разбери, че това е най-прост пример за малка част от това как работи системата. Цялата финансова екосистема е толкова сложно навързана и се движи като домино. Всяко събаря нещо друго, всяко бута нещо което бута съвсем друг сектор. Банковата система. Ти хубаво си оставяш парите там, ама за какво са им, като те са токсични. Едно време дължи тоя дето взима на заем, сега излиза обратното. За това въвеждат отрицателни лихви. Ти хубаво имаш половин милион, но като искаш да се съхранява в нашата банка ще си плащаш 2% на година, ако щеш. Банката и без твоите пари ще отпуска кредити. Тя не е длъжна да има пълна ликвидност върху кредитите дето раздава. Има 1000 долара, ще даде кредит за 10 000. А като вдигнат лихвените проценти? Имат механизъм за изкупуване на облигации, който също контролира валутите. А хората които са взели кредит с нефиксирана лихва на 0.1%, и след това трябва да плащат на 10%. Ще плащат, ама ако могат. Като не могат, сещаш ли се кво следва. Мазало.
Имало Ямайско споразумение. И какво трябва да означава това. Че няма златен стандарт на долъра? Знаеш ли защо е махнат. Щото след 2рата световна, американците са най-хитри и подписват един договор, който създава "новата финансова система" (тогавашната нова). Която задължава всички страни да си разкарат златния стандарт и да направят курс към долара, на брутен вътрешен продукт, примерно. А долъра да е единствения със златен стандарт. Щото по-стабилно от това няма. И на теория е перфектно. И работи добре. Може би това е една от причините която превръща САЩ в първа световна сила. Ама на теория. Щото другите са почнали да шортят долъра, когато златото започне да скача. И понеже той е с фиксиран курс, ама твоята валута не е - златен прозорец. Буквално им изнасяш телевизора през задния двор, а те стоят и мигат тъпо. Нарушават го - официално. Друга е темата, че и те са те обирали преди това, като са печатали в пъти повече долари от колкото е резерва им. Мексиканска ситуация. Ама не с пушки, а с джобене. Те са си напъхали двете ръце в нашия джоб, и си мислят че ни грабят, докато ние вадим от техния. Ама дефицита идва от ръцете. Тогава Никсън казва "Майтап си правих. Айде стига толкова." - това е ямайско споразумение