Пикап, ефективни запознанства, флирт и свалки (Pick-up Project форум)
Декември 06, 2021, 04:35 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Изгуби ли регистрационния е-мейл?

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията

”Корабът е на безопасно място в пристанището, но той не е построен за това." - Грейс Хопър

Начало
Правила
Търси
Вход
Страници: [1]
  Изпечатай  
Автор Тема: Finance academy - какво мислите за тях  (Прочетена 670 пъти)
BaiGrozdan
PuP Форум Зарибен
*

Неактивен Неактивен

Публикации: 59

Профил
« -: Септември 21, 2021, 10:45 »

Здравейте! Ивайло Кенов, CTO на SoftUni рекламира финансовата академия като място, на което можем да започнем да добиваме знания за инвестиране. След малко рисърч разбрах, че един от основателите на финансовата академия е бил директор и колега на Кенов в същия софтуерен университет.

Някой от вас ползвал ли ги е? Какви са отзивите? В началния курс инвестиции участва Даниела Бобева, която е била заместник министър-председател на правителството на Пламен Орешарски. Курсът е безплатен, но ясно ми е,че целта да те зарибят и после да ти искат пари като всяка друга такава подобна инициатива.

Моите колеги от отдела по програмиране са луди по криптовалутите и спекулациите докато аз виждам повече хляб в дългосрочните инвестиции. Просто не знам от къде да започна.
Активен
StefanS
PuP Player
PuP Форум Майстор

Неактивен Неактивен

Публикации: 268

Профил
« Отговор #1 -: Септември 22, 2021, 06:53 »

Просто не знам от къде да започна.

Никога не съм ходил на курсове или подобни щуротии, не мога да ти дам никакво мнение за тях. Но
можеш да започнеш с отговора на въпроса: какво точно искаш ти? Какво е "инвстиране" за теб конкретно?
Да натрупваш богатство или да го запазиш? Има хиляди въпроси, които дори не си задаваш... защо го искаш, защо сега? (вероятно виждаш другите около тебе го правят и не искаш да пропуснеш).

Не ти трябват лектори като Орешарски или Бобева, за какво са ти, ако освен не искаш да ставаш министър. Учи се от реалните инвеститори, от реалния живот. Кои са най-добрите живи примери? Ясно е - Бъфет и Мънгър. Почти всички съвременни инвеститори са започналии с годишните отчети/letters to shareholders Бъркшър. 
Какво лично съм правил преди време: случайно попаднах на Poor Charlie's Almanack, на Чарли Мънгър. И от там скочих в дупката - всичко от библиографията в книгата съм изчел. Исках да разбера как мисли той, защо, мотиви, въобще всичко което би ми помогнало да стана по-добър в Живота (не само инвестирането). Seeking Wisdom: From Darwin to Munger е много добро начало. От там накъдето те отведе вятъра - история, биология, математика, физика, философия, въобще всичко ще ти помогне.

Цялата идея е да си изградиш правилен процес за инвестирането, мироглед дето му казваме. Това става с реален опит, проби/грешки и постоянно учене. Но това до което съм стигнал е, че инвестирането е супер скучно занимание. Четеш 4-5 часа на ден, минават дни, години без нищо да се случи. И много самотно, никой не може да ти помогне и да поеме отговорностите ти, няма гаранции, заплати, сигурност. Може и да ти хареса, може и да не ти. Но това е занаят, изкуство, и ще трябва да вложиш много ако наистина искаш да станеш добър в него. А резултата е някъде там далече в бъдещето, след 20-30-50 години... евентуално.
Няма тайни рецепти, хапчета, чийт кодове. Всчичко е наисано, изказано повтаряно десетки пъти. Както и с жените, нищо по различно.

Ето още един невероятен пример за подръжание: Антъни Деден/Грант Уилиямс
https://www.youtube.com/watch?v=a4_U6bS-cU4

Активен
hustle.wos
PuP Форум Новак
*

Неактивен Неактивен

Публикации: 5

Профил
« Отговор #2 -: Октомври 11, 2021, 11:43 »

Аз също се интересувам отскоро и се записах на първата програма по Инвестиции (тя започна март). Останах доста доволен, защото когато имах въпрос им пишех, те ми отговаряха веднага. Въпросните лектори пращат допълнителни материали и ресурси за четене, което за мен е плюс защото в интернет ти трябва доста време да сърчваш и преценяваш коя информация е истинска, коя е фейк. Да не говорим, че онлайн повечето статии за инвестиране са все скрити реклами за някоя трейдинг платформа.

На сайта им виждам, че в новата програма е и Пламен Моновски – от него със сигурност информацията няма да я намериш в нета. Съгласен съм, че инвестирането отнема време, дълъг процес е, така че се настрой сериозно.
Активен
stone
PuP Hero
PuP Форум ЗвЕзДа
*
*
*
*

Неактивен Неактивен

Публикации: 3957

Профил
« Отговор #3 -: Октомври 12, 2021, 06:05 »

в интернет ти трябва доста време да сърчваш и преценяваш коя информация е истинска, коя е фейк. Да не говорим, че онлайн повечето статии за инвестиране са все скрити реклами за някоя трейдинг платформа.
Ами то това е едно от важните ти решения: коя платформа ще ползваш. За мен това е интерактив брокерс. Не случайно са номер едно в повечето класации на брокери. Там като си направиш акаунт имаш много учебни материали, които можеш да ползваш. Ако си избереш пък друга, ползвай нейните ресурси, всички имат.
Но не се лъжи по разни торота-морота и други глупости, които предлагат сфд-та и други такива шмекерии. А някои направо ти вземат парите и уж си ги гледаш в акаунта, пък като поискаш да ги изтеглиш - курац. Има няколко такива, които един евреин движи чрез български кол центрове за зарибявка.
Също така не ползвай български брокер от типа елана, карол, експат и т.н. Те ползват предимно пак платформата на интерактив, но освен че товарят повече комисион, а и те докладват на данъчните. Ползвай си директно международен брокер. Те данъчните пак могат да получат инфо по фатка и оесд схемата, но само обща: наличност по сметката, общ приход от продажби, и дивиденти. На теб остава да си изчислиш и декларираш печалбата от всяка транзакция. Това, че имаш приход не значи, че имаш и печалба за облагане.
Дисклеймър: не насърчавам избягването на законно дължими данъци.
Активен
damian
PuP Форум Новак
*

Неактивен Неактивен

Публикации: 5

Профил
« Отговор #4 -: Октомври 28, 2021, 12:02 »

Според мен няма много файда от тия академии, при положение че дори в ютуб има почти всичко, важното е да скочиш и да видиш какво е и дали ставаш.Ето аз се пробвам тия дни на дей трейдинг и само кур.
Иначе ползвам интерактив , в тая връзка stone кога точно се дължат данъци, в смисъл докато парите си стоят в brokerage account-a дори 2 години не би трябвало да ме търсят тукашните данъчни, тъй като е извън страната предполагам ако ги преведа по българската сметка почват проблемите или бъркам ?
Активен
stone
PuP Hero
PuP Форум ЗвЕзДа
*
*
*
*

Неактивен Неактивен

Публикации: 3957

Профил
« Отговор #5 -: Октомври 29, 2021, 07:43 »

Не се лъжи по дей трейдинг, а инвестирай дългосрочно. И аз отварям краткосрочни позиции понякога, но само като хедж към дългосрочна, която имам или искам да заема.
Инак данъци се дължат всяка година до 30 април за предходната календарна. Независимо дали печалбата ти е в чужбина или си я изтеглил в българия
Обаче данъчните могат да получат по оесд схемата само обща информация, която написах по-горе. Например си имал за 2021 приходи от продажби $100к. Обаче ако тия акции си ги купил за $90к значи имаш $10к печалба за облагане, а ако си ги купил за $110к имаш загуба $10к и нищо за облагане. Ти трябва да си декларираш и изчислиш.
Докато през бг брокер доколкото подразбрах, подават към нап всяка твоя транзакция и ония имат инфо кое за колко си купил и продал и те знаят на печалба или загуба си. Някой ако ползва бг брокер да каже.
Това важи за акции извън БГ и ЕС, те са освободени от облагане. Но опциите например не са, дори да са върху ЕС акции.
Активен
Страници: [1]
  Изпечатай  

Отиди на: