Пикап, ефективни запознанства, флирт и свалки (Pick-up Project форум)
Август 13, 2022, 02:27 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Изгуби ли регистрационния е-мейл?

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията

"Животът е това, което се случва, докато вие си правите други планове“ - Джон Ленън

Предстоящо практическо обучение в София в началото на август 2022г. Овладей силата на истинския пикап, научи се как да заговаряш жените, които искаш!

За записвания попълни формата - https://pickup-project.net/%d1%83%d1%87%d0%b0%d1%81%d1%82%d0%b2%d0%b0%d0%b9/

Начало
Правила
Търси
Вход
Страници: [1]
  Изпечатай  
Автор Тема: Цели ,перспективи и общи виждания за живота  (Прочетена 314 пъти)
damian
PuP Форум Новак
*

Неактивен Неактивен

Публикации: 8

Профил
« -: Юли 24, 2022, 12:35 »

Здравейте

Тука се замислих тия дни,че живота и времето си текат , но е хубаво човек да има някакви цели и мечти които да го движат.Ще споделя моите, по принцип винаги
съм си мечтал да си разполагам с времето, примерно ако искам да чета руска класика или немска социология от 19 век, затова трябва много време.Поради
тази причина целта ми е да имам ресурси да се "пенсиониорам" по рано, което и време след 40 е ок.Доскоро мислех че абсолютния минимум примерно ако си на
50 г е 100 000 лева.Защо 100к ? Ами да кажем ако приемем че няма да плащаш наем и има къде да живееш , ако си отпускаш по 600 лв на месец за минимални нужди , т.е за храна и сметки
би трябвало да изкараш до 65 , когато идва ред на пенсията.Обаче сега с инфлацията ситуацията малко се промени.Другия вариант е ако приемем че имаш вече изплателно жилище в София,
взимаш си къща в някое забутано село за 5 хилки и  наема от апартамента си живееш, и вече нямаш господари, няма 9/6 и т.н.
Предполагам има вече хора от форума които са го постигнали.
Активен
btw
PuP Knight
PuP Форум Шампион
*

Неактивен Неактивен

Публикации: 1420

Профил
« Отговор #1 -: Юли 24, 2022, 21:48 »

Ухилен
Ти ще ме счупиш от смях. Хора които да са го постигнали? Кое? Да се скатаят в някое забутано село, за да съществуват далеч от чужди очи и уши, докато покорно си чакат така мечтания край. Ебаси амбицията.
Първо, ти в коя година живееш, че къщите по селата са по 5000лв. 2000та?
За 5к къща, трябва задължително да отговаря на 2 условия. 1 - над 100 годишна е, основно от дървесина, по добре да спиш пред нея за да не я саботиш, но така или иначе до няколко години сама ще падне. 2 - всичките ти съседи и жители на това село ще са цигани, или ти ще си единствения обитател на селото (предполагам това е по-приемливия вариант).

Второ, тая инфлация не ти е объркала плановете сега. Тя не е от вчера. Отвори една справка в интернет има, на минимална работна заплата през годините. Виж как се движи за последните 25 години. Просто ориентировъчно, ако бг прехода не ти е пример, виж други статистики на жилища в щатите и т.н.

Трето, да 100к не са пари с които да се пенсионираш от много отдавна. Но ако ще и 1 милион да скатаеш, ако разчиташ, че след 20-30 години ще те чака непокътнат както си го държиш в кеш, питай дядо си къде са му спестяванията.

По разсъжденията ти съдя, че си малък. М/у 18 и 26. Живота е пред тебе, не се занимавай с глупости да мислиш за пенсия, ти така или иначе няма да видиш такава. Отдавна ще е фалирала системата докато ти дойде реда.
За това гледай сега кво мойш да направиш. И как да изчукаш повече кинти с акъл, умения, и бачкане, а не мисли как ще си харчиш нямането след 30 години.
И още нещо много важно за теб, лично според мен. Най-важното е да се научиш как да не мислиш като мизерник. С този модел на мислене си обречен каквото и да направиш. Чети, търси инфо (живееш в информационната ера), но го промени. Промени си мисленето, иначе тежко бъдеще те очаква.
Активен
StefanS
PuP Player
PuP Форум Майстор

Неактивен Неактивен

Публикации: 297

Профил
« Отговор #2 -: Юли 26, 2022, 07:51 »

Доскоро мислех че абсолютния минимум примерно ако си на
50 г е 100 000 лева.Защо 100к ?

Похвално е да мислиш по този начин. Не е лоша идеята ти, но имаш някои грешни допускания. Можеш някои от тях сам да ги провериш като си направиш една екселкса таблица (всеки месец го правя).

1. Една от най-големите заблуди, че човек ще живее със 600 лева на месец. Възможно е ако си над 55г, каквито са ти намеренията, но да видим сметките какво показват в момента в който си сега. Ще смятам за млад човек 20-30 годишен.
- Храна, абсолютния минимум (здравословно и пълноценно) е 10-15 лева на ден, три питателни хранения - месо/зеленчуци/малко разнообразие. Не става въпрос за диета а за пълноценна храна и то при положение че ти si я готвиш. 300 лева
- Режийни - ток, вода, телефон, интернет, тв, всички тия. При мен ток за един човек варира между 60 и 300 лева зимата, но нека средно е 100 месечно, вода 20, тел 20, интернет 23, 200 лева не мърдат. Тотал - 200 лева
- Автомобил - може и да не ти се вярва, но отчетите показват че да имаш собствен автомобил е минимум 100 лева на месец, преди бензина. И то за най-евтин клас масов автомобил (Поло, 2007 г.) - Тук включвам - застраховка, винетка, данъци, глоби, поддръжка (масло/гуми,) инцидентни ремонти. Сто лева минимум. И след това колкото караш, при 4-5000 км. на година (карам малко), 100 лева на месец гориво. Общо 200 лева.
- Забавления - хобита - 150 лева - тук вклювам излизания с приятели, походи, карта за фитнес, такива неща.

Общо - 850-900 лева. Нека също приемем, че имаш едни 500 лв. ипотека/наем за 20 години, тотал - 120 000 лева (само пример е). Значи минимума ти е 1400 лева на месец.
И сега по-интересното:
- На теория, теория и практика е едно и също, но на практика нещата са коренно различни. Едно от най-големите пера като разходи в бюджета е: неочаквани разходи. Два студени месеца, няма да са ти проблем че ще платиш 100 лева отгоре ток, нито че ще изпиеш повече бири навън. Тия неща са known knowns. Проблема е че има-няма през месец се случват едни разходи които НИКОГА не очакваш, но имат огромно влияние върху бюджета ти. Ети ти няколко реални примера. Всичко върви по план, обаче се контузваш - почваш обикаляне по доктори, изследвания, снимки, ЯМР-та, всякави специалисти. Няма как да чакаш всичко по здравна каса, ще минат години. 1000 лева не ти мърдат. Друг път ти прокапе покрива на къщата, бум, нови 500 лева. След това бойлера ти се прецака, в момента климатика е за смяна, гърми  компютър/ лаптоп сещаш се. Родителите решават да ремонтираме къщата на село,  наводянвал съм съседи и те са ме наводнявали. Почти всички уреди вкъщи са ремонтирани/сменени. Подобни неща се случват постоянно, и не могат да се предвидят, но слагай спокойно 500 лева месечен бюджет и за тях.

И тук стигнахме вече 2000 лева на месец МИНИМУМ. Горе долу толкова са и реалните цифри при мен. Само че ако добавим и някое друго хоби/страст, една-две ваканции/почивки, някоя нова дреха и то не много скъпа отиваме на 2.5-3К лева на месец. Напълно постижимо! (за домакиниство от 1 човек) Поне в града в който живея (50-100 хиляди).

Това е разходната част. И то докато си млад. Сега приемаме че си вече на 55 г, и всичко е минало точно както си очаквал по план - изплатил си ипотеката, нямаш деца.

2. Не разбирам много от имоти, но поне според мен тук ти е и втората фатална грешка, която между другото правят 98% от хората. Уточнявам, изключвам инфлацията, за да обясня идеята.
Даваш апартамента под наем и си свиркаш. Всеки човек винаги си прави сметката, че тоя апартамент ще е зает 100% от времето, всеки месец в продължение на 20 години. Много, ама много рядко това се оказва вярно. По-скоро е 1 година имаш намеатели, 2-3-6 месеца нямаш, след това пак така. Но да кажем че ти носи чисти 200 лева месечно. Ще трябва да си покриваш останалите, но от къде?

За да покриеш останалите 800 лева (до хиляда лева месечно необходими) са ти нужни - 800*12 месеца = 9600 годишно. Нека са 10К за по лесно смятане. Тук отново трябва да объренеш логиката (invert, always invert). Целта ти не е да имаш 100К и да харчиш по 10К на години, защото ще изкараш само 10 години по този начин.Трябва да имаш някаква ИНВЕСТИЦИЯ която да ти носи тези 10К годишно за разходи (редовно и постоянно), и която не намалява с времето. Представи си го като "заем" който си дал и тези 10К са ти лихвата. Може и 10, може и 30 години да имаш, няма никакво значение. от значение е единстве главницата ДА НЕ намалява. Ти по никакъв начин не трябва да я пипаш, тя е неприкосновенна. Не е нпостижима подобна доходност, но трябва да имаш поне един 100-200К инвестирани/събрани преди това. За да ги събереш за 20 години, това са отново едни 900-1000 лева на месец спестявания докато си млад.

Общо взето сметките ти излизат при заплата/доход в момента поне 4К лева месечно, в следващите 20 години. Смело допускане, при положение че най-важния елемент е пропуснат - НЕСИГУРНОСТТА на БЪДЕЩЕТО.

Твърдо съм за да спестяваш пари, НО ДА СЕ УЧИШ с тях. Реални инвестиции и рискове. Да спечелиш и да запазиш пари/богатство са две коренно разлчни неща и изискват различни умения. Трябва да придобиеш и работиш върху двете. Ако трябва да кажа цифра за спестявания - 20-30% от чистите ти приходи е добро предположение.

И тук вече съм съгласен с btw, забрави за тия пенсии и т.н Наистина няма да я видиш, но пари ще ти трябват. Затова докато си млад - счупвай се от бачкане, рискувай умерено и се учи (придобивай нови умения). Повярвай поне за това - няма да четеш по цял ден. Един мъж трябва да се занимава с някаква физическа дейност, нещо с ръцете си, някаква работа трябва да те държи зает, и то до края на живота ти. В противен случай - пропадаш надолу.

И тук поне за мен идва мястото на "къщата на село". Не всяка къща на село става, това са празни илюзии. Камъкът си тежи на мястото! Къщата на село ценна с това, че имаш СОЦИАЛНИЯ КАПИТАЛ. Дори в момента в който отида в моето село, въпреки че не ходя много често се чувствам сред свои хора. Там съм прекарвал летата си, там са корените дето се казва. Всички знаят кои са били баба и дядо (не че са известни, просто така е в малките места), родителите, роднините. Знаят кой колко струва в трудни времена и на кого можеш да разчиташ. И на мен не ми е било приятно/лесно да правя понякога разни дребни услуги за хората/съседите ни там, но.... така се запазват социалните връзки. Тя е важна в ТРУДНИ ВРЕМЕНА - времена на недостиг и кризи (пандемията е добър пример, но от гледна точка скорсот и смъртност на вируса - малките места с апо безопасни)

И да обобщя - най-добрия вариант е да имаш ПОРТФОЛИО от различни ПРИХОДИ когато си на 55 години. Някакъв постоянен пасивен доход от инвестиция (имот/дивиденти) + умения/работа - покриваш си текущите разходи, може и някоя нива където да се изхранваш сам - не е невъзможно + бързоликвидни активи (КЕШ) ако евентуално изкочи някакво супер предложение или изникне лоша ситуация (винаги изкачат просот трябва търпение) + злато (worst case scenario). Доброто физическо здраве е задължително!
Вече екстрите са - застраховка живот, рисков капитал (1-5%).

Това е плана който аз следвам естествено, но всичко е до човек. Нямам проблеми да спестявам и да се лиша от някоя "играчка", гледам винаги да имам нещо заделено, защото така съм израстанал. Не казвам човек да се лишава от каквото и да било, напротив - от нищо не се лишавам, просто не харча пари за "показност", "чуждо мнениие" "статус" и т.н. Мога ли да карам по-скъпа кола - мога. Мога ли всеки месец на екскурзия - мога. Мога ли нови джажди постоянно - мога. Само че не ме вълннуват подобни неща.
Активен
Lady Gaga
PuP Форум Новак
*

Неактивен Неактивен

Публикации: 7

Профил
« Отговор #3 -: Юли 27, 2022, 15:10 »

Damian,

Според мен живееш в някакъв измислен свят.

Вероятно през живота си нито веднъж не си оставал без работа, не си броял стотинките за хляб, нито си живял на село...
На мен лично ми е смешна тази пропаганда за връщане към селото. Трудно някой пикъп артист ще свикне с предизвикателствата там - често гасне тока, често няма вода, нета прекъсва, няма големи магазини, няма болница, няма спешна помощ, няма денонощна аптека, училищата почти не функционират, без личен автомобил си загубен... Земята, която е към къщата иска яка гърбина и мотика, а не приказки от 1001 нощ. Земеделският фитнес е постоянен, за да произведеш, каквото и да е.

100к някога може и да са били пари, днес са нищо.
Нещата, които пишеш можеш да си ги позволиш, ако имаш доста повече пари, но и тогава не  е сигурно. Едно разболяване на някого от семейството вкарва всеки във финансова криза, така че няма как да предвидиш дали достатъчното спестени ще е наистина достатъчно.
Активен
stone
PuP Hero
PuP Форум ЗвЕзДа
*
*
*
*

Неактивен Неактивен

Публикации: 3994

Профил
« Отговор #4 -: Август 01, 2022, 07:07 »

Помня едно време, може би когато съм бил  като теб, но сигурно дори по-млад, не бях учил финанси още, а за лихва само знаех на теория как се смята с елката. Банките даваха 40% лихва тогава. Виках си, ех да имах 1 милион, друго не ми трябва в живота. 400 хиляди лева годишно доход, това са 30-40 хил. на месец. Заплатите бяха тогава по 10 хил. лева да речем, не помня точно колко.
Няколко години след това смениха парите и стана 1000 стари лева за един нов. Ако наистина бях имал 1 милион и вложил по този начин, какво щях да имам после - 1000 нови лева.
Ако господ ми ги беше дал тогава, щеше да се смее после отгоре какво съм направил с тях, но може би и да се радва, че съм си научил урока.
Между другото, има много народни приказки, и не само български, на тази тема. На човек му идва рибката или джина и му изпълнява желания, които след време вижда колко безмислени са били. Явно темата е стара като света.
Активен
Obligato
PuP Форум Новак
*

Неактивен Неактивен

Публикации: 9

Профил
« Отговор #5 -: Август 04, 2022, 15:55 »

За да видиш колко е неприложима тази идея, прост съвет: недей да чакаш до 65 години, ами още сега отиди в някое село, наеми си за 1-2-3 месеца къща, чети си  руската литература от 19 век и кажи как се чувстваш. Може и да ти хареса.
Активен
Страници: [1]
  Изпечатай  

Отиди на: