Доскоро мислех че абсолютния минимум примерно ако си на
50 г е 100 000 лева.Защо 100к ?
Похвално е да мислиш по този начин. Не е лоша идеята ти, но имаш някои грешни допускания. Можеш някои от тях сам да ги провериш като си направиш една екселкса таблица (всеки месец го правя).
1. Една от най-големите заблуди, че човек ще живее със 600 лева на месец. Възможно е ако си над 55г, каквито са ти намеренията, но да видим сметките какво показват в момента в който си сега. Ще смятам за млад човек 20-30 годишен.
- Храна, абсолютния минимум (здравословно и пълноценно) е 10-15 лева на ден, три питателни хранения - месо/зеленчуци/малко разнообразие. Не става въпрос за диета а за пълноценна храна и то при положение че ти si я готвиш.
300 лева
- Режийни - ток, вода, телефон, интернет, тв, всички тия. При мен ток за един човек варира между 60 и 300 лева зимата, но нека средно е 100 месечно, вода 20, тел 20, интернет 23,
200 лева не мърдат. Тотал -
200 лева- Автомобил - може и да не ти се вярва, но отчетите показват че да имаш собствен автомобил е минимум 100 лева на месец, преди бензина. И то за най-евтин клас масов автомобил (Поло, 2007 г.) - Тук включвам - застраховка, винетка, данъци, глоби, поддръжка (масло/гуми,) инцидентни ремонти. Сто лева минимум. И след това колкото караш, при 4-5000 км. на година (карам малко), 100 лева на месец гориво. Общо
200 лева. - Забавления - хобита -
150 лева - тук вклювам излизания с приятели, походи, карта за фитнес, такива неща.
Общо - 850-900 лева. Нека също приемем, че имаш едни 500 лв. ипотека/наем за 20 години, тотал - 120 000 лева (само пример е). Значи минимума ти е 1400 лева на месец.
И сега по-интересното:
- На теория, теория и практика е едно и също, но на практика нещата са коренно различни. Едно от най-големите пера като разходи в бюджета е:
неочаквани разходи. Два студени месеца, няма да са ти проблем че ще платиш 100 лева отгоре ток, нито че ще изпиеш повече бири навън. Тия неща са known knowns. Проблема е че има-няма през месец се случват едни разходи които НИКОГА не очакваш, но имат огромно влияние върху бюджета ти. Ети ти няколко реални примера. Всичко върви по план, обаче се контузваш - почваш обикаляне по доктори, изследвания, снимки, ЯМР-та, всякави специалисти. Няма как да чакаш всичко по здравна каса, ще минат години. 1000 лева не ти мърдат. Друг път ти прокапе покрива на къщата, бум, нови 500 лева. След това бойлера ти се прецака, в момента климатика е за смяна, гърми компютър/ лаптоп сещаш се. Родителите решават да ремонтираме къщата на село, наводянвал съм съседи и те са ме наводнявали. Почти всички уреди вкъщи са ремонтирани/сменени. Подобни неща се случват постоянно, и не могат да се предвидят, но слагай спокойно 500 лева месечен бюджет и за тях.
И тук стигнахме вече 2000 лева на месец МИНИМУМ. Горе долу толкова са и реалните цифри при мен. Само че ако добавим и някое друго хоби/страст, една-две ваканции/почивки, някоя нова дреха и то не много скъпа отиваме на
2.5-3К лева на месец. Напълно постижимо! (за домакиниство от 1 човек) Поне в града в който живея (50-100 хиляди).
Това е разходната част. И то докато си млад. Сега приемаме че си вече на 55 г, и всичко е минало точно както си очаквал по план - изплатил си ипотеката, нямаш деца.
2. Не разбирам много от имоти, но поне според мен тук ти е и втората фатална грешка, която между другото правят 98% от хората. Уточнявам, изключвам инфлацията, за да обясня идеята.
Даваш апартамента под наем и си свиркаш. Всеки човек винаги си прави сметката, че тоя апартамент ще е зает 100% от времето, всеки месец в продължение на 20 години. Много, ама много рядко това се оказва вярно. По-скоро е 1 година имаш намеатели, 2-3-6 месеца нямаш, след това пак така. Но да кажем че ти носи чисти 200 лева месечно. Ще трябва да си покриваш останалите, но от къде?
За да покриеш останалите 800 лева (до хиляда лева месечно необходими) са ти нужни - 800*12 месеца = 9600 годишно. Нека са 10К за по лесно смятане. Тук отново трябва да объренеш логиката (invert, always invert). Целта ти не е да имаш 100К и да харчиш по 10К на години, защото ще изкараш само 10 години по този начин.Трябва да имаш някаква ИНВЕСТИЦИЯ която да ти носи тези 10К годишно за разходи (редовно и постоянно), и която не намалява с времето. Представи си го като "заем" който си дал и тези 10К са ти лихвата. Може и 10, може и 30 години да имаш, няма никакво значение. от значение е единстве главницата ДА НЕ намалява. Ти по никакъв начин не трябва да я пипаш, тя е неприкосновенна. Не е нпостижима подобна доходност, но трябва да имаш поне един 100-200К инвестирани/събрани преди това. За да ги събереш за 20 години, това са отново едни 900-1000 лева на месец спестявания докато си млад.
Общо взето сметките ти излизат при заплата/доход в момента поне 4К лева месечно, в следващите 20 години. Смело допускане, при положение че най-важния елемент е пропуснат - НЕСИГУРНОСТТА на БЪДЕЩЕТО.
Твърдо съм за да спестяваш пари, НО ДА СЕ УЧИШ с тях. Реални инвестиции и рискове. Да спечелиш и да запазиш пари/богатство са две коренно разлчни неща и изискват различни умения. Трябва да придобиеш и работиш върху двете. Ако трябва да кажа цифра за спестявания - 20-30% от чистите ти приходи е добро предположение.
И тук вече съм съгласен с btw, забрави за тия пенсии и т.н Наистина няма да я видиш, но пари ще ти трябват. Затова докато си млад - счупвай се от бачкане, рискувай
умерено и се учи (придобивай нови умения). Повярвай поне за това - няма да четеш по цял ден. Един мъж трябва да се занимава с някаква физическа дейност, нещо с ръцете си, някаква работа трябва да те държи зает, и то до края на живота ти. В противен случай - пропадаш надолу.
И тук поне за мен идва мястото на "къщата на село". Не всяка къща на село става, това са празни илюзии. Камъкът си тежи на мястото! Къщата на село ценна с това, че имаш СОЦИАЛНИЯ КАПИТАЛ. Дори в момента в който отида в моето село, въпреки че не ходя много често се чувствам сред свои хора. Там съм прекарвал летата си, там са корените дето се казва. Всички знаят кои са били баба и дядо (не че са известни, просто така е в малките места), родителите, роднините. Знаят кой колко струва в трудни времена и на кого можеш да разчиташ. И на мен не ми е било приятно/лесно да правя понякога разни дребни услуги за хората/съседите ни там, но.... така се запазват социалните връзки. Тя е важна в ТРУДНИ ВРЕМЕНА - времена на недостиг и кризи (пандемията е добър пример, но от гледна точка скорсот и смъртност на вируса - малките места с апо безопасни)
И да обобщя - най-добрия вариант е да имаш ПОРТФОЛИО от различни ПРИХОДИ когато си на 55 години. Някакъв постоянен пасивен доход от инвестиция (имот/дивиденти) + умения/работа - покриваш си текущите разходи, може и някоя нива където да се изхранваш сам - не е невъзможно + бързоликвидни активи (КЕШ) ако евентуално изкочи някакво супер предложение или изникне лоша ситуация (винаги изкачат просот трябва търпение) + злато (worst case scenario). Доброто физическо здраве е задължително!
Вече екстрите са - застраховка живот, рисков капитал (1-5%).
Това е плана който аз следвам естествено, но всичко е до човек. Нямам проблеми да спестявам и да се лиша от някоя "играчка", гледам винаги да имам нещо заделено, защото така съм израстанал. Не казвам човек да се лишава от каквото и да било, напротив - от нищо не се лишавам, просто не харча пари за "показност", "чуждо мнениие" "статус" и т.н. Мога ли да карам по-скъпа кола - мога. Мога ли всеки месец на екскурзия - мога. Мога ли нови джажди постоянно - мога. Само че не ме вълннуват подобни неща.